Reklama

Niebezpieczne geny neandertalczyków przy COVID-19

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Niebezpieczne geny neandertalczyków przy COVID-19  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno magazyn Science zwrócił uwagę na interesujące badania opublikowane na bioRxiv, które wykazują, że niektóre warianty genów odziedziczone po neandertalczykach zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

Dlaczego jedni umierają, podczas gdy inni nie wiedzą nawet, że zostali zarażeni? Wiele czynników składa się na odpowiedź. Niektórych naukowców zastanawiają podłoża genetyczne decydujące o przebiegu choroby. 

Większość Europejczyków, Azjatów i rdzennych Amerykanów posiada garść genów neandertalczyków, które stanowią ok. 1,8%-2,6 ich DNA. 

W artykule wykazujemy, że 2-8% ludzi w Eurazji posiada (...) wariant genu kodującego DPP4  odziedziczony po neandertalczyku. (...) Ten wariant genu podwaja ryzyko poważnego zachorowania na COVID-19." - piszą autorzy Svante Paabo i Hugo Zeberg

Naukowcy w badaniu przyjrzeli się enzymowi dipeptydylopeptydazie-4 (DPP4). Wiadomo, że białko umożliwia innemu koronawirusowi (MERS-CoV) wiązanie i wnikanie do ludzkich komórek. Analiza genu DPP4 u chorych na COVID-19 sugeruje, że działa podobnie również w przypadku SARS-CoV-2.


Wykazano, że dwa regiony genetyczne pochodzące od neandertalczyków odpowiednio zwiększają i zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania po zakażeniu. 

W regionie 3 chromosomu pojedyncza kopia wariantu związanego z chorobą ponad dwukrotnie zwiększa szanse zakażonej osoby na ciężki przebieg COVID-19. Biolodzy ewolucyjni poinformowali, że ten region w rzeczywistości pochodzi od neandertalczyków w wyniku krzyżowania się z naszym gatunkiem dziesiątki tysięcy lat temu. Obecnie występuje u około 16% Europejczyków i 50% mieszkańców Azji Południowej. - informuje Science

Badania starożytnego DNA w skamielinach neandertalczyka wykazały, że gen DPP4 nieznacznie różni się od ludzkiego. 


Pääbo i Zeberg zbadali, czy ten wariant genu neandertalczyka pojawiają się częściej u osób z ciężkimi przypadkami COVID-19, niż u osób niezainfekowanych.

Rzeczywiście pojawiała się częściej w genomach 7 885 osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19, w porównaniu z grupą kontrolną. "Jeśli dana osoba miała jedną kopię wariantu genu neandertalczyka, po zarażeniu miała dwukrotnie większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19; jeśli obie kopie DPP4  pochodziły od neandertalczyków, ryzyko wzrosło czterokrotnie" - poinformował zespół.

 

Źródło: Science, bioRxiv

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy