Reklama

Reklama

Nie zapominajmy o pszczołach

Opublikowano: 15 maja 2018 10:08
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdemu mieszkańcowi naszej planety pszczoły kojarzą się z miodem. To najbardziej znany pszczeli produkt, ale nie tylko dzięki temu pszczoły są dla nas takie ważne.

Na początek jednak powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych faktów o pszczołach. Czy wiesz, że na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół? Każdy z gatunków posiada szczególne dla siebie cechy. Jedne z pszczół są większe, inne mniejsze. Największe dotychczas opisane pszczoły osiągają do 40 mm, najmniejsze zaś do 0,2 mm. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile pszczół miodnych żyje w jednym roju? Zwykle ta liczba sięga aż około dwudziestu tysięcy pszczół, choć zdarza się, że nawet do stu tysięcy. Wśród nich jest jedna królowa, setki trutni (samców) oraz tysiące robotnic.

Jak pewnie wiesz, pszczoły wędrują od kwiatu do kwiatu, zbierając nektar potrzebny do wytworzenia miodu. Podczas jednego "kursu" po nektar pszczoła odwiedza od 50 do 100 kwiatów. Co ciekawe, aby zebrać nektar na jeden kilogram miodu potrzebne jest odwiedzenie około 4 milionów kwiatów. A czy wiedziałeś dodatkowo, że pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek?

To tylko kilka z bardzo wielu ciekawostek o tych wspaniałych owadach, jakimi są pszczoły. Jednak przejdźmy do tematu pomocy pszczołom. Wiesz już, że te owady nie tylko dają nam pyszny smakołyk, ale także są przydatne w gospodarce człowieka. Niezwykle ważną rolę odgrywają w leśnictwie. Ich praca służy zwiększeniu ilości zdrowych i płodnych nasion potrzebnych do odnowienia lasu, czy też pożywienia dla ptactwa. Także wiele gatunków roślin uprawnych do wydania plonu nasion lub owoców wymaga zapylenia przez owady. Na skutek oddziaływania naszej cywilizacji zniszczone zostały siedliska stwarzające warunki do życia dla owadów zapylających.

Zatem, w jaki sposób możemy pomóc pszczołom ocaleć przed wyginięciem? Każdy, kto ma choćby niewielką działkę, a nawet balkon i skrzynki na rośliny, może zrobić coś dla pszczół. W związku z tym, gdzie tylko możesz, siej i sadź rośliny miododajne. Oto kilka przykładowych takich roślin, które jednocześnie są bardzo dekoracyjne: lilia, fiołek wonny, krokusy, astry oraz wiele innych. Dodatkowo powinieneś docenić niektóre chwasty, na przykład koniczynę – ona także jest wykorzystywana do produkcji miodu. Jest także pokarmem pszczół. Możesz

również część ogródka lub działki przeznaczyć na tak zwaną kwietną łąkę. Posiej tam trawę zmieszaną z nasionami różnych kwiatów. Pozwól łące rosnąć tak długo, aż trawa i kwiaty wydadzą nasiona.

Skoro już wiesz, jak możesz pomóc owadom zapylającym – zrób to! Pamiętaj, że to dzięki pszczołom możemy jeść pyszne owoce. Dlatego problem pszczół to problem ludzi – więc nie pozwólmy pszczołom wyginąć, pomóżmy im żyć i pracować!

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.