Reklama

Nie milknie wrzawa wokół drogi powiatowej w Pastwiskach

Opublikowano:
Autor:

Nie milknie wrzawa wokół drogi powiatowej w Pastwiskach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeden z radnych stwierdził, że nie miał okazji uzasadnić swojej decyzji o głosowaniu przeciw remontowi, inny, że poparł inwestycję, ale był w mniejszości. Pozostali nie czuli potrzeby, by wypowiedzieć się w tej sprawie.

Janusz Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Zarszyn, odczytał pismo od mieszkańców Pastwisk na sesji 11 października.
- Do tego wniosku załączona jest lista osób, które z tym stanowiskiem się utożsamiają - wyjaśnił. - Jest 127 podpisów. Pismo zostało osobiście mi wręczone 13 września przez kilkunastoosobową grupę osób z Pastwisk. Jednak sprawa była już przeterminowana, jako że powiat stwierdził, że nie ma właściwego czasu na skompletowanie właściwej dokumentacji. Nasza poprzednia uchwała sparaliżowała działania, bo termin upływał 15 września.

Jednym z radnych, który zechciał wypowiedzieć się w tej sprawie był Waldemar Mazur, który głosował przeciw uchwale.
- Kwota, z którą wystąpił powiat, była nie do zaakceptowania przez nas jako radnych - stwierdził.  - W poprzednim artykule nie napisano, dlaczego tak zagłosowaliśmy. Byliśmy przeciw, bo kwota, którą proponuje powiat, jest za wysoka i zablokuje nam w gminie budowę zaplanowanych inwestycji i nie możemy jej wyłożyć. Niestety powiat nie zrobi żadnego remontu bez wystąpienia do gminy o wsparcie. Przygotowałem się do sesji i wiedziałem, o którą drogę chodzi, jestem tego świadomy. Za te pieniądze możemy wyremontować trzy inne drogi.

Za poparciem uchwały był radny Janusz Dębski, który uzasadnił swoją decyzję lakonicznie.
Pozostali radni obecni na sesji nie wypowiedzieli się.      
  
Mieszkańcy w piśmie, którego fragmenty zamieszczamy obok, piszą, że negatywne zajęcie stanowiska przez radę skłoni ich między innymi  do organizacji protestów.

Fragmenty treści pisma
"My mieszkańcy wsi Pastwiska składamy odwołanie od negatywnego stanowiska rady gminy, wyrażając ogromne niezadowolenie niepodjęcia przez radę gminy uchwały gminy Zarszyn dotyczącej partycypacji współfinansowania w kosztach przebudowy nr 2113 Pastwiska - Puławy. Zwracamy się do tych radnych, którzy zwracają się przeciw współfinansowaniu. Szanowni Radni, Pastwiska to też gmina Zarszyn. Argumenty, że droga służy mieszkańcom powiatu krośnieńskiego są śmieszne. To samo można powiedzieć o drodze w Bażanówce, która służy mieszkańcom gminy Sanok czy w Pielni, która służy gminie Bukowsko. Stanowisko rady należy uznać za bezprecedensowe w historii samorządu gminy Zarszyn, wyrażające niechęć do współpracy z samorządem powiatu. Przypominamy, że gmina Zarszyn wielokrotnie współfinansowała drogi powiatowe na prośbę powiatu, chociażby ostatnio drogę powiatową relacji Zarszyn - Odrzechowa. Nadmieniamy, że droga ta jest w bardzo złym stanie technicznym. Posiada liczne ubytki, spękania oraz nierówności czy wyboje. Coroczny remont to wyrzucanie pieniędzy w błoto, gdyż wypełniane ubytki masą bitumiczną wypadają niekiedy już po kilku dniach. Ponadto brak odwodnienia drogi, lewa strona - nieudrażaniany od kilkunastu lat rów pogarsza sukcesywnie proces degradacji drogi. Wiosną po zimowych roztopach drogą płyną ogromne ilości wód i niedrożnych rowów, niszcząc przy tym resztki podbudowy i nawierzchni drogi. Droga powiatowa Pastwiska - Puławy charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu. W sezonie wakacyjnym, głównie w weekendy, natężenie ruchu jest porównywalne do natężenia ruchu na drodze krajowej nr 28 z uwagi na tysiące turystów, którzy korzystają z uroków Beskidu Niskiego. W sezonie zimowym nie mniejsze natężenie spowodowane jest działającym wyciągiem narciarskim "Kiczera" w Puławach Górnych. (...)
Należy też podkreślić, że droga powiatowa Pastwiska - Puławy łączy dwie gminy Zarszyn i Rymanów oraz powiaty sanocki i krośnieński. 
(...)
Biorąc pod uwagę znaną powszechnie informację o trudnej sytuacji finansowej powiatu prosimy o rozważenie możliwości współfinansowania przebudowy przedmiotowej drogi np. w ramach dotacji z budżetu państwa z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Mamy nadzieję również, że gmina Zarszyn, jak w przypadku innych dróg powiatowych, wyrazi chęć partycypacji w kosztach, jakie miały miejsce w latach poprzednich. W związku z powyższym prosimy pana przewodniczącego o zwołanie sesji w trybie pilnym i ponowne głosowanie nad przedmiotową uchwałą. Negatywne zajęcie stanowiska przez radę skłoni nas do organizacji protestów i nagłośnienia sprawy w mediach. Analizujemy również możliwość złożenia skargi z uwagi na fakt naruszenia interesu prawnego mieszkańców.
 
Z poważaniem, mieszkańcy Pastwisk".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE