Reklama

Nie lekceważ objawów

Opublikowano:
Autor:

Nie lekceważ objawów  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Ludzie błędnie wierzą w to, że osoby mówiące o samobójstwie wcale go nie popełnią. Tymczasem statystyki mówią co innego. Nigdy nie należy lekceważyć myśli lub zamiarów samobójczych, kiedy ktoś z naszego otoczenia takie przejawia - mówi psycholog Monika Wietecha.

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o młodych osobach, które popełniły samobójstwo. Dlaczego młodzi ludzie decydują się na tak desperacki krok?

- Od jakiegoś czasu docierają do nas informacje, że częstotliwość prób samobójczych w naszym kraju wzrasta. Coraz częściej słyszymy o ludziach będących w okresie dojrzewania bądź wczesnej dorosłości, którzy odbierają sobie życie. Przyczyny zachowań suicydalnych mogą być rozmaite, począwszy od niemożności znalezienia pracy bądź jej utraty, zawód miłosny, śmierć bliskiej osoby, po przewlekłą chorobę czy trwałe kalectwo. Ryzyko próby samobójczej wzrasta, gdy osoba cierpi na chorobę psychiczną m.in. depresję bądź jest uzależniona od alkoholu lub narkotyków. W psychologii przy opisie tego typu zdarzeń posługujemy się koncepcją kryzysu psychicznego (Caplan), czyli stanu, w którym pojawiający się problem jest przez daną osobę postrzegany jako niemożliwy do rozwiązania, gdyż wszystkie dotychczasowe sposoby radzenia sobie zawiodły. Samobójstwo wydaje się być jedynym wyjściem z trudnej sytuacji.

Jak reagować, kiedy jesteśmy świadkiem podobnej sytuacji?

- Będąc świadkiem próby samobójczej i chcąc udzielić pomocy, zadbajmy przede wszystkim o własne bezpieczeństwo. Należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać odpowiednie służby ratunkowe.

Gdzie mogą szukać pomocy osoby, które mają myśli samobójcze?

- Nigdy nie należy lekceważyć myśli lub zamiarów samobójczych, kiedy ktoś z naszego otoczenia takie przejawia. Ludzie błędnie wierzą w to, że osoby mówiące o samobójstwie wcale go nie popełnią. Tymczasem statystyki mówią co innego. Informacji o zamiarze targnięcia się na własne życie nie utrzymujmy w tajemnicy. Pomoc można znaleźć u lekarza psychiatry, psychologa w poradni zdrowia psychicznego, pedagoga szkolnego, ośrodku interwencji kryzysowej lub dzwoniąc na telefon zaufania. Jeżeli próba samobójcza osoby z bliskiego otoczenia zakończy się "powodzeniem", warto pamiętać o objęciu pomocą bliskich, przyjaciół oraz wszystkich, których dotyczy ta niewątpliwa tragedia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE