Reklama

Nie dla GMO

Opublikowano:
Autor:

Nie dla GMO - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 21 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu miało miejsce posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy zawiera bardzo kontrowersyjne zapisy o możliwości tworzenia stref do upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie każdej gminy. Liczny udział strony społecznej, zgłaszane wątpliwości i zdecydowany sprzeciw wobec takich zapisów w projekcie spowodował, że ustawa została skierowana do dalszych prac w podkomisji.
- Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na to posiedzenie (czasem z bardzo odległych miejsc w Polsce), bowiem tylko społeczny nacisk jest w stanie spowodować zmiany w stanowisku rządu.

Jan Szyszko, minister ochrony środowiska, przyznał rację stronie społecznej i zadeklarował chęć wprowadzenia zmian do ustawy.

Trudno jednak wierzyć politykom, którzy już wielokrotnie obiecywali wprowadzenie bezwarunkowego zakazu upraw GMO, a zamiast tego dopuszczają uprawy GMO. Dlatego musimy dalej obserwować i natychmiast reagować na działania wyżej wspomnianej komisji. Według nas, ani Dyrektywy Unijne ,ani wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ciąży na Polsce, nie wymaga od Polski tworzenia stref do upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie. Możemy skonstruować takie prawo, które zgodnie z unijnymi przepisami trwale zabezpieczy nasz kraj przed GMO,wprowadzając całkowity zakaz upraw tych roślin.

Przedstawiciele Kancelarii Prawnej Kaszyński Lewandowski Adwokaci reprezentującej interes społeczny zaproponowali współpracę przy tworzeniu poprawek do tego aktu prawnego.

Wszyscy musimy zdać sobie sprawę z tego, że to nie koniec walki o Polskę wolną od GMO. Należy śledzić terminy prac podkomisji i na kolejne posiedzenie stawić się również tak licznie jak dzisiaj. Przed nami są jeszcze kolejne zadania, takie jak wymuszenie znakowania produktów wytworzonych ze zwierząt karmionych paszami GMO oraz doprowadzenie do tego, aby posłowie zajęli się ustawą o krajowym wskaźniku białkowym, co pomoże wyeliminować z pasz soję i kukurydzę GMO.

Z poważaniem, Edyta Jaroszewska-Nowak (Ekoland i Solidarność RI o/ Zachodniopomorski), Anna Szmelcer (Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO), Jadwiga Łopata, Sir Julian Rose i prof. Jacek Nowak (Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi-ICPPC), Dorota Staszewska (Koalicja Polska Wolna od GMO), Jolanta Dal (OhanaDal, radna Gminy Komańcza), Lena Huppert (Fundacja  QLT).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE