Reklama

Nasza interwencja może uratować bezdomnych przed zamarznięciem

Opublikowano:
Autor:

Nasza interwencja może uratować bezdomnych przed zamarznięciem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci uratowali przed zamarznięciem mężczyznę, który uciął sobie drzemkę na jednym z sanockich chodników. Śpiący miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 grudnia) na ulicy Krakowskiej. 42-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Policjanci zatrzymali mężczyznę w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Każdego roku dochodzi do zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Często ofiarami są to osoby pod wpływem alkoholu.

- Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową - przypomina st. asp. Anna Oleniacz, rzecznik sanockiej komendy. - Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery.

- Za każdym razem informują osoby bez stałego miejsca zamieszkania o ośrodkach udzielających pomocy w takich przypadkach - dodaje rzecznik. - Jednak policjanci nie są w stanie dotrzeć do wszystkich potrzebujących osób. Apelujemy o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych, mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas pierwszych mrozów.

W tym roku policja podejmowała już kilkanaście tego typu interwencji.

- Jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie - mówi rzecznik Oleniacz. - Zadzwońmy na policję lub straż miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc być może uratuje jej życie.

Jak informuje policja, w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE