To była 11. edycja akcji Narodowe Czytanie, która za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na tegoroczną lekturę wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Zarszynie we wspólnym czytaniu wzięli udział osoby reprezentujące urzędy, instytucje oraz organizacje. Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn oraz Agata Kozieradzka i Krystyna Kowalska ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Kobiet gminy Zarszyn wcieliły się w narratorki.
Role poszczególnych bohaterów odegrali: Magdalena Bury (Justyna Orzelska), Szymon Starzewski (Janek Bohatyrowicz), Władysław Komański (Anzelm Bohatyrowicz), Anna Konieczna (Marta Korczyńska), Ewelina Suwała (Emilia Korczyńska) oraz Artur Wojtal (Benedykt Korczyński).
- Dla mnie jako bibliotekarza Narodowe Czytanie to świetna okazja do spotkania w bibliotece, dzięki któremu udowadniamy, że czytanie, zwłaszcza wspólne, może być niezwykle przyjemne. Mam też nadzieję, że czytane fragmenty na tyle zaciekawią słuchaczy, że zechcą sięgnąć po całą książkę i przyjdą po nią właśnie do biblioteki
– mówi Agnieszka Bieleń, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zarszynie.
Eliza Orzeszkowa napisała „Nad Niemnem” w latach 1886-1887. Powieść jest pełna barwnych opisów, wyrazistych bohaterów oraz odwołań historycznych. Opowiada historię uczucia między ubogą szlachcianką Justyną Orzelską a Janem Bohatyrowiczem, który pochodzi z niższej warstwy społecznej, ale jest przedstawicielem rodu z wieloletnią tradycją. Jan opowiada Justynie o swoich przodkach, uczestnikach powstania styczniowego, a to wyzwala w dziewczynie uczucia patriotyczne. Książkę zekranizowano w 1939 roku, ale obraz zaginął w trakcie wojny. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.