reklama

Narodowe czytanie w zarszyńskiej bibliotece. Tegoroczną lekturą było "Nad Niemnem"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJak w wielu innych miastach i mniejszych miejscowościach, również w Zarszynie w piątek (8.09) zorganizowano kolejną edycję Narodowego Czytania. Tym razem w zarszyńskiej bibliotece mieszkańcy gminy czytali fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".
reklama

To była 11. edycja akcji Narodowe Czytanie, która za każdym razem cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na tegoroczną lekturę wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Zarszynie we wspólnym czytaniu wzięli udział osoby reprezentujące urzędy, instytucje oraz organizacje. Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn oraz Agata Kozieradzka i Krystyna Kowalska ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Kobiet gminy Zarszyn wcieliły się w narratorki.

Role poszczególnych bohaterów odegrali: Magdalena Bury (Justyna Orzelska), Szymon Starzewski (Janek Bohatyrowicz), Władysław Komański (Anzelm Bohatyrowicz), Anna Konieczna (Marta Korczyńska), Ewelina Suwała (Emilia Korczyńska) oraz Artur Wojtal (Benedykt Korczyński).

reklama

Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana od 2012 roku, kiedy to wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Od tej pory w każdej kolejnej edycji są czytane fragmenty najbardziej znanych utworów z polskiej literatury. Głównym zadaniem akcji jest promocja czytelnictwa i wspólne słuchanie.

reklama

- Dla mnie jako bibliotekarza Narodowe Czytanie to świetna okazja do spotkania w bibliotece, dzięki któremu udowadniamy, że czytanie, zwłaszcza wspólne, może być niezwykle przyjemne. Mam też nadzieję, że czytane fragmenty na tyle zaciekawią słuchaczy, że zechcą sięgnąć po całą książkę i przyjdą po nią właśnie do biblioteki

– mówi Agnieszka Bieleń, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zarszynie.

Eliza Orzeszkowa napisała „Nad Niemnem” w latach 1886-1887. Powieść jest pełna barwnych opisów, wyrazistych bohaterów oraz odwołań historycznych. Opowiada historię uczucia między ubogą szlachcianką Justyną Orzelską a Janem Bohatyrowiczem, który pochodzi z niższej warstwy społecznej, ale jest przedstawicielem rodu z wieloletnią tradycją. Jan opowiada Justynie o swoich przodkach, uczestnikach powstania styczniowego, a to wyzwala w dziewczynie uczucia patriotyczne. Książkę zekranizowano w 1939 roku, ale obraz zaginął w trakcie wojny. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo