Reklama

Narodowe Czytanie 2019 w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Narodowe Czytanie 2019 w Sanoku  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, zapoczątkowana w 2012 roku.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie, Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie 

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

 

Burmistrz Miasta Sanoka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku zapraszają Państwa do udziału w ósmej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, nad którą patronat honorowy sprawuje Para Prezydencka. Do tegorocznej akcji wybranych zostało 8 Nowel polskich.

Rozpoczynamy 7 września o godzinie 16:00 w kawiarni „Słodka Chatka” na sanockim rynku.

Wybrane fragmenty nowel czytać będą zaproszeni goście, jak również przybyli na spotkanie Sanoczanie.  Każdy, kto chciałby przeczytać głośno swój ulubiony fragment spośród wybranych tytułów, może zgłaszać się do Biblioteki.

Zapisy chętnych przyjmowane są pod adresem email: promocja@biblioteka.sanok.pl lub numerem telefonu 13 46 45 750, w. 36.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE