Reklama

Najprawdopodobniej 1 października zgaśnie oświetlenie uliczne nocą w Sanoku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Najprawdopodobniej 1 października zgaśnie oświetlenie uliczne nocą w Sanoku - Zdjęcie główne

foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Sanoka spotkał się z dyrektorami jednostek podległych, aby wspólnie przedyskutować skutki kryzysu energetycznego, którego następstwem są podwyżki cen prądu. Jak wiemy, czeka nas kolosalny a wręcz niespotykanie wysoki wzrost cen za energię. Do tej kryzysowej sytuacji szykują się wszystkie samorządy.

Nie tylko Sanok mierzy się z tym problemem - dotyka on całej Polski i Europy. Przeanalizowaliśmy wydatki na energię elektryczną w roku 2021, aktualnie porównujemy je do wydatków ponoszonych w bieżącym roku, aby wyznaczyć obszary najbardziej pod tym względem „wrażliwe” – czyli generujące wydatki.

- powiedział Tomasz Matuszewski.

Oświetlenie uliczne to drugi, po MOSiR-ze, największy użytkownik energii w mieście. Wszystko wskazuje na to, że od 1 października w Sanoku w nocy zgasną światła. Proponowane godziny to 23.30 – 5.30.

– Zanim zapadnie ostateczna decyzja, chcemy skonsultować proponowane godziny wyłączenia oświetlenia z przedstawicielami zakładów pracy, w których jest system wielozmianowy. Z wieloma już rozmawialiśmy, ale takich konsultacji nigdy dosyć. Decyzja zapadnie na początku następnego tygodnia. Powiadomimy też służby, przede wszystkim policję, o nowej sytuacji.

– mówi zastępca burmistrza Artur Kondrat.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM informuje, że o wiele skromniejsze będzie w tym roku oświetlenie świąteczne. Mają zostać wykorzystane ozdoby, które zostały zakupione, miasto zrezygnuje z wypożyczania dodatkowych elementów. Na Rynku będzie choinka, będzie też „bombka”, przy której lubią się fotografować sanoczanie. Zawieszek na latarniach ulicznych będzie mniej, niż w zeszłym roku.

Krośnieński Holding Komunalny rozstrzygnął postępowanie na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej, czyli dla 419 podmiotów, które wchodzą w jej skład. Cena energii zapowiada wzrost wydatków o blisko 450 % w stosunku do bieżącego roku. Grupa zakupowa to zrzeszenie podmiotów, które dokonują zakupu za pośrednictwem jednego przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia silniejszej pozycji w negocjacjach z dostawcami oraz uzyskania lepszych warunków handlowych. Krośnieński Holding Komunalny jest liderem Grupy Zakupowej zrzeszającej także podmioty z terenu Sanoka. Wartość przetargu z 2021 roku przy wolumenie ok. 80 000 MWh wyniosła ok. 28,2 mln zł (netto), a wartość obecnego przetargu przy wolumenie ok. 54 000 MWh, czyli mniejszym, wynosi blisko 102 mln zł (netto).

Wzrost kosztów energii jest olbrzymi, ale jednak członkowie Grupy Zakupowej podjęli decyzję o zakontraktowaniu energii po cenach, jakie zaoferowano w postępowaniu przetargowym, ponieważ ryzyko ich dalszego wzrostu jest bardzo duże. Na Towarowej Giełdzie Energii wahania cen energii elektrycznej są ogromne. W ostatnich dniach ceny energii elektrycznej z dostawą na rok 2023 sięgały niemal 2600 zł/MWh.

Mamy zabezpieczoną energię dla całej Grupy Zakupowej na rok 2023, ale jest to bardzo droga energia. 

- podkreśla burmistrz Sanoka.

Jak zostało to przedstawione w powyższej wizualizacji, koszty obecnie ponoszone przez Mosir Sanok i SPGK Sanok, którego wszyscy jesteśmy beneficjentami oraz prognozy na przyszły rok są przerażające. Obecnie przygotowywane są plany oszczędnościowe przez podmioty podległe urzędowi miasta, dokonywane są ich szczegółowe analizy.

Wstępne kierunki działań przedstawił burmistrz podczas spotkania, zobowiązując zarządców do opracowania takich planów na nadchodzący rok budżetowy. Podwyżka cen prądu będzie dotyczyła nie tylko urzędu i jednostek podległych, ale także wszystkich podmiotów, które muszą się we własnym zakresie przygotować do zneutralizowania skutków kryzysu energetycznego – wśród nich są m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa. 

Miasto koncentruje się aktualnie na działaniach, które dotyczą opłat za energię elektryczną w urzędzie miasta i podległych miastu jednostkach, aby zminimalizować wydatki w planowanym na przyszły rok budżecie.

Zapytaliśmy burmistrza, jakie planuje wdrożyć kroki i czy na ulicach Sanoka w nocy zgasną latarnie.

Analizujemy sytuację w mieście, obliczamy zapotrzebowanie na energię w następnym roku. Z pewnością w najbliższym czasie podejmiemy decyzję mające na celu poczynienie oszczędności w tym obszarze. Odnośnie wyłączenia oświetlenia w mieście to większość miast, jak nie wszystkie idą w tym kierunku. Z pewnością przy tych cenach za energię elektryczną w kolejnym roku taka również decyzję podejmiemy.

Wszyscy musimy się przygotować niestety na spory wzrost cen w obszarze energetyki, a jakie one będą okaże się tak naprawdę w nowym roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy