Reklama

Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie kultura i sztuka rozdane [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 5 września br. w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Miasta Sanoka. Jest to nagroda przyznawana w dwóch dziedzinach: „Kultura i sztuka” oraz „Upowszechnianie kultury i sztuki”. Statuetki Grzegorza oraz nagrody finansowe zostały przekazane pięciu osobom, które wykazały się ponadprzeciętnymi osiągnięciami w roku 2020.

Uchwałę w sprawie przyznania nagród przedstawił przewodniczący Rady Miasta Sanoka Andrzej Romaniak.

Następnie przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Sanoka Maciej Drwięga zaprezentował dokonania laureatów. 
W tym roku uhonorowani zostali:  

Joanna Szostak-Rogoz – artystka, malarka, projektantka, która wzięła udział w realizacji filmów animowanych wykorzystanych w ramach telewizji edukacyjnej „Wesoła nauka” pt. „Skarb masz w sobie” wyemitowany w kwietniu oraz „Nie taki straszny Stach”, wyemitowany w maju 2020 r. W Muzeum Historycznym w Sanoku odbyła się indywidualna wystawa czasowa malarstwa: „Trans-formacje pejzażu” cykl prac stanowiących autorską wizję krajobrazu laureatki. 

 

Agata Kielar-Długosz – flecistka, w której imieniu nagrodę odebrała Mama Weronika Kielar. 

W lutym 2020 wykonała na zaproszenie Parlamentu Europejskiego w Brukseli recital promujący muzykę polską z okazji powrotu Morza Bałtyckiego do Polski album „100” z polską muzyką fletową XIX i XX w. 

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej ukazał się album „1920 – 2020” nagrany z Olgą Pasiecznik i Łukaszem Długoszem. Ukazały się wydawnictwa płytowe, na których laureatka była solistką: „Flute /flut/Stories” i „Flute/flut/Essentials”. 

 

Robert Handermander – pianista, miał udział w sukcesach Laury Pietryki m.in. w Belgradzie, Rzeszowie, Odessie i Sanoku, brał udział w koncercie towarzyszącym wręczeniu srebrnego medalu „Zasłużony kulturze Gloria Artis” Wiesławowi Banachowi.   

Angażował się także w działalność charytatywną służącą umuzykalnianiu mieszkańców Sanoka i okolicznych miejscowości m.in. w formie koncertów w plenerze „Wieczory muzyczne nad Sanem”, a także uświetniał swoimi koncertami wieczory autorskie lokalnych twórców.   

Dawid Siwiecki – akordeonista, zajął I miejsce w International Music Competition w Belgradzie, gdzie uzyskał 94 pkt na 100 możliwych. Zdobył też I miejsce w I edycji międzynarodowego konkursu „’ľalent Show Muzyki Klasycznej Virtuozi V4+” w Budapeszcie (4 etapy) po finałowym występie Dawida Placido Domingo ocenił jego umiejętności jako „wymykające się jego pojmowaniu muzyki”. W TVP3 Rzeszów określono jego sukces jako jedno z największych wydarzeń kulturalnych 2020 roku na Podkarpaciu. 

 

Dorota Walczak-Delanois – literaturoznawca, profesor uczelni w Brukseli, nie mogła uczestniczyć w uroczystości, nagrodę odbierze w innym terminie. Natomiast przesłała list z podziękowaniem, który odczytał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Leszek Puchała. W roku 2020 stanowiącym 100-lecie urodzin Mariana Pankowskiego laureatka była autorką dwóch wydawnictw dotyczących artysty: „Między Sanokiem a Brukselą. Wspomnienia o Marianie Pankowskim w setną rocznicę urodzin” – jest to dwujęzyczny polsko-francuski tom wspomnień zawierający relacje ważnych dla Pankowskiego osób, zarówno z Belgii jak i z Polski, w tym czworga sanoczan. Druga publikacja nosi tytuł „Poetyckie podwojenie. Marian Pankowski polski poeta języka francuskiego” i jest wprowadzeniem w oryginalną twórczość poetycką artysty, zwieńczeniem wieloletnich badań profesor, wśród nich również kilku studyjnych pobytów w Sanoku. 

 

Burmistrz miasta Tomasz Matuszewski pogratulował wyróżnionym w tym roku twórcom i artystom: W Sanoku urodziło się wielu artystów. To dzięki ich twórczym biografiom mówimy dziś o Sanoku i  jesteśmy postrzegani jako ośrodek przyjazny rozwojowi i upowszechnianiu kultury. Cieszę się, że dzisiaj są uhonorowane osoby, które w ostatnim czasie w wyjątkowy sposób przyczyniły się do promocji Sanoka poprzez swoją twórczość artystyczną i naukową. Gratuluję osobom wyróżnionym, życzę spełnienia twórczych marzeń i wielu sukcesów artystycznych. 

 

Jestem świadomy potrzeb, jakie wiążą się z promocją i upowszechnianiem kultury oraz wsparciem dla twórców. Wiem, że kultura wymaga oprawy – podobnie jak diament. Poprzez prowadzenie instytucji, takich jak Biblioteka czy Sanocki Dom Kultury, jak również poprzez wsparcie dla inicjatyw Muzeum Historycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej, miasto stara się na miarę swoich możliwości być mecenasem kultury.  

- powiedział Tomasz Matuszewski.

Gratulacje wyróżnionym artystom złożyli również Radna Rady Miasta Henryka Tymoczko oraz Starosta Sanocki Stanisław Chęć. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy miejskich i powiatowych instytucji kulturalnych oraz oświatowych. Uroczystość podsumował krótki program muzyczny, laureatów – Dawida Siwieckiego i Roberta Handermandera.

/UM Sanok/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy