reklama

"Naftowa kolebka Europy - zapomniana historia Polski i Ukrainy". Wspólny projekt Gminy Sanok i miasta Borysław

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW dniu 15 września br. odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. "Naftowa kolebka Europy - zapomniana historia Polski i Ukrainy". Kolejny raz mieliśmy przyjemność gościć naszych partnerów projektowych - delegację Rady Miasta Borysław z Merem Ihorem Javorskyim na czele.
reklama

Czwartkowa konferencja była podsumowaniem blisko dwuletniej współpracy Gminy Sanok i Borysławia w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Uroczystego otwarcia i powitania gości dokonali Wójt Gminy Sanok Anna Hałas oraz Mer Ihor Javorskyi.

W trakcie konferencji, kolejni prelegenci przedstawili m.in. możliwości współpracy w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina w nowej perspektywie 2021-2027, fakty i ciekawostki z różnych okresów historii przemysłu naftowego Polski i Ukrainy, natomiast koordynatorzy projektu przypomnieli zarys obydwu projektów, a także nakreślili plany i perspektywy na przyszłość.

 

Dla przypomnienia:

  • W ramach projektu ukazał się dwujęzyczny album „Naftowa kolebka Europy- zapomniana historia Polski i Ukrainy” mówiący o historii przemysłu naftowego;
  • wydano mapkę z oznaczeniem miejsc wydobycia ropy naftowej na terenach Gminy Sanok i Borysławia;
  • powstały dwa pomniki znanych i cenionych pionierów -naftowców: Jana Zeha w centrum Borysławia oraz Ignacego Łukasiewicza pod budynkiem Szkoły Podstawowej w Strachocinie, której zresztą jest patronem;
  • utworzona została wspólna strona https://www.facebook.com/Oil.cradle z elektronicznym katalogiem historycznych obiektów i miejsc wydobycia ropy naftowej;
  • Odbyły się także wspólne szkolenia, konferencje i seminaria.
Był to wyjątkowy czas, który dał nam możliwość odkrycia nowego potencjału i możliwości turystycznego rozwoju naszych samorządów. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów i wydarzeń, które kształtowały wspólną historię Polski i Ukrainy. Obecnie, w trakcie realizacji jest jeszcze jeden wspólny projekt obu samorządów pn. "Historia solą przyprawiana".

reklama

Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. W obliczu wojny na Ukrainie nasze relacje stały się szczególnie bliskie. Jak powiedział Mer Ihor Javorskyi –„staliśmy się dla siebie kimś więcej niż tylko partnerami projektu. Staliśmy się przyjaciółmi”. Mamy więc nadzieję, że wspólnie zrealizujemy jeszcze niejeden projekt oraz odkryjemy i ocalimy od zapomnienia jeszcze niejedną historię.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo