Reklama

Nadeszła wspaniała wiadomość! Sanocki szpital otrzyma sprzęt specjalistyczny w ramach 31 Finału WOŚP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M. Korzeniowska

Nadeszła wspaniała wiadomość! Sanocki szpital otrzyma sprzęt specjalistyczny w ramach 31 Finału WOŚP - Zdjęcie główne

31 Finał WOŚP w Sanoku | foto M. Korzeniowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj (14 kwietnia) SPZOZ w Sanoku otrzymał od Fundacji WOŚP pismo informujące, iż nasz Zakład Mikrobiologii znalazł się na mapie ośrodków (200 w Polsce), które otrzymają sprzęt w ramach tegorocznego 31. Finału WOŚP – walki z sepsą. Taki sprzęt jest szczególnie ważny przy diagnostyce u dzieci!

Dzięki pracy sanockiego sztabu WOŚP oraz wolontariuszom do szpitala trafią cztery specjalistyczne urządzenia a między nimi urządzenie do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF. 

 


Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli skrócić czas oczekiwania na badanie w kierunku sepsy z kilku godzin do zaledwie kliku minut. Eksperci podkreślają, że każda godzina zwłoki w podaniu odpowiednich leków w czasie rozwoju sepsy zwiększa śmiertelność z jej powodu o 8 proc.! Sepsa może zabić w ciągu niespełna 24 godzin

- podkreśla dyrektor sanockiego szpitala Grzegorz Panek.

Sanocki szpital otrzyma także automatyczne systemy do ilościowego znaczenia lekowrażliwości, system do oznaczania lekowrażliwości bezpośrednio z dodatniej próbki krwi oraz na komorę laminarną. Co ważne planowane jesienne przekazanie sprzętu z WOŚP zbiegnie się z otwarciem nowej siedziby Zakładu Mikrobiologii oraz Zakładu Analityki Medycznej, których budowa była realizowana  w ubiegłym roku z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL). W roku obecnym drugi etap inwestycji tj. doposażenia laboratoriów w meble i sprzęt zostanie sfinansowane z dotacji Powiatu Sanockiego. W sanockim szpitalu corocznie rozpoznawanych jest około 100 przypadków sepsy.

Wielki Dzięki dla Orkiestry i Sanockiego Sztabu! SIEMA!

- nie posiada się z radości i dziękuje Grzegorz Panek.

 

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. 
 

Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.
 

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy. 
 

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy