Reklama

Na terenie powiatu sanockiego istnieje realne zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Na terenie powiatu sanockiego istnieje realne zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa ASF - Zdjęcie główne

ASF w powiecie sanockim | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd miasta Sanoka poinformował, że z uwagi na niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Słowacji, teren powiatu sanockiego znalazł się w obszarze narażonym na ryzyko przeniesienia choroby na rejony, gdzie choroba dotąd nie występowała.

W związku z powyższym mieszkańcy powiatu sanockiego proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach hodowlanych jak i każdorazowego zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Sanoku faktu znalezienia martwych dzików lub ich szczątków.

Sytuacja na naszym terenie jest w miarę stabilna. Wyłącznie gmina Komańcza w chwili obecnej znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami I, odnosi się to do terenu gdzie nie stwierdzono ognisk choroby u świń i dzików - jest to strefa buforowa, w której prowadzi się szereg działań zmierzających do wyeliminowania wirusa ze środowiska oraz zabezpieczających przed przedostaniem się wirusa ASF z terenów, w których występuje na obszar wolny od choroby. W ramach tych działań prowadzony był odstrzał sanitarny dzików, poszukiwanie martwych dzików i ich szczątków, kontrole bioasekuracji gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Prowadzona była również akcja informacyjna oraz szkolenia dotyczące afrykańskiego pomoru świń.

Na chwilę obecną na terenie powiatu sanockiego nie odnotowaliśmy zwiększonej bytności dzika w obszarze objętym ograniczeniami jak też nie było zgłoszeń upadków u dzików i trzody chlewnej. Z uwagi na dużą liczbę ognisk afrykańskiego pomoru świń w terenie Słowacji, w bliskiej odległości od granicy z Polską istnieje realne zagrożenie przeniesienia wirusa z terenów gdzie występuje na teren wolny od tej choroby, w związku z tym koniecznym jest przestrzeganie zasad bioasekuracji zarówno przez myśliwych jak i właścicieli trzody chlewnej oraz każdorazowego zgłaszania do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sanoku faktu stwierdzenia martwych dzików bądź ich szczątków znalezionych na terenie powiatu sanockiego

- informuje nas Renata Kondrat, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku.

 


Ponadto urząd miasta przypomina, że obowiązuje rozporządzenie w sprawie wprowadzania środków zmniejszających ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób na terenie województwa podkarpackiego, w którym m.in. powiat sanocki w całości uznany został jako obszar szczególnie narażony na ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwach.

Zgodnie z tym rozporządzeniem nakazano m.in. karminie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych lub miejscach osłoniętych, do których nie mają dostępu dzikie ptaki oraz konieczność przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach drobiowych.

Afrykański pomór świń

ASF jest chorobą wywołaną przez wirus afrykańskiego pomoru. Ma przebieg ostry lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność. Pierwsze ognisko choroby na Podkarpaciu wykryto w 2018 roku na terenie gminy Cieszanów w Powiecie Lubaczowskim. 

Choroby się nie leczy. Do tej pory nie udało się stworzyć szczepionki przeciwko wirusowi ASF. Ze względu na wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się choroby zarządza się odstrzał zakażonych osobników. 

Co to jest bioasekuracja

Bioasekuracja to biologiczna ochrona gospodarstwa to działania prowadzone na terenie gospodarstwa, jak i w jego najbliższym otoczeniu, mające na celu ochronę biologiczną i zdrowotną gospodarstwa. Najlepiej obrazuje to rysunek, który zamieszczamy poniżej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy