Reklama

Na Podkarpaciu zorganizowano pięć punktów recepcyjnych dla ukraińskich uchodźców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: twitter.com/AlexanderLouri4

Na Podkarpaciu zorganizowano pięć punktów recepcyjnych dla ukraińskich uchodźców - Zdjęcie główne

foto twitter.com/AlexanderLouri4

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpacie przygotowuje się na przyjęcie tłumów już napływających uchodźców. Gdzie zostaną ulokowani Ukraińcy uciekający przed wojną? Przygotowane zostało pięć punktów recepcyjnych

Wobec bezprecedensowego i dokonanego z naruszeniem prawa międzynarodowego ataku Rosji na Ukrainę, w porozumieniu z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowaliśmy na terenie województwa podkarpackiego punkty recepcyjne, których zadaniem będzie przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób, które zdecydują się opuścić terytorium Ukrainy - opowiada Ewa Leniart 

 

 Na terenie województwa podkarpackiego przygotowaliśmy cztery punkty (Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku) oraz jeden dodatkowy na dworcu w Przemyślu dla obsługi ruchu kolejowego. Ta pierwsza pomoc udzielana w punktach będzie dotyczyć wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym – mówiła Ewa Leniart.

 

Wojewoda podkreśliła, że prace związane utworzeniem oraz dalszym funkcjonowaniem punktów, zaangażowanie zostały służby takie jak Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, Podkarpacka Policja, Polski Czerwony Krzyż oraz przedstawiciele samorządów.

 

Punkty będą pełniły rolę "punktów pierwszego przyjęcia". Z wyznaczonych ośrodków recepcyjnych, cudzoziemcy będą trafiać do województw gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie.

Jak podkreśliła Ewa Leniart, wojewodowie z tych regionów są przygotowani i mają ustalone miejsca dla osób, które zwrócą się z prośbą o udzielenie im schronienia na terytorium Rzeczypospolitej.

 

Dodatkową pomocą będą oddelegowane specjalnie do transportu ukraińskich uchodźców autobusy na Podkarpaciu. Komendant główny Policji skierował w regiony wyznaczone do przyjmowania uchodźców dodatkowych 270 funkcjonariuszy, którzy w razie potrzeby będą służyć pomocą. Policjanci pomogą też ze wzmożonym ruchem na drogach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy