Reklama

Muzeum Disco Polo ważniejsze!

Opublikowano:
Autor:

Muzeum Disco Polo ważniejsze! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ktoś wyliczył, że koszt budowy dziecięcego oddziału psychiatrycznego to 4 miliony złotych. Koszt Muzeum Disco Polo, jakie powstanie na Podlasiu, wynosi 11 milionów. Jak na ironię, województwo podlaskie, jako jedyne w Polsce, nie posiada ani jednego łóżka przeznaczonego dla psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

W połowie września ukazał się druzgocący raport NIK dotyczący polskiej psychiatrii dziecięcej. W woj. podkarpackim jest najmniej psychiatrów przypadających na 1 tysiąc małoletnich pacjentów. Wskaźnik ten wynosi 1,02. Dla porównania w woj. łódzkim jest to 4,96. Idźmy dalej. Na Podkarpaciu, konkretnie w Łańcucie, funkcjonuje 1 oddział psychiatrii dziecięcej z 24 łóżkami.

Oznacza to, że na 1 łóżko przypada 13018 dzieci. Za wyjątkiem wspomnianego Podlasia, nieposiadającego oddziału psychiatrii dziecięcej, plasuje to nas na ostatnim miejscu w kraju. Obok nas znajdują się województwa: świętokrzyskie (12286) i opolskie (9310). Dla porównania: w dolnośląskim na 1 łóżko przypada 3818 dzieci, w łódzkim 4162 i mazowieckim 5706.

Katastrofalny stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej potwierdza też raport Sieci Obywatelskiej WATCHDOG Polska. Standard Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 100 psychiatrów na 1 milion populacji małoletnich. W Polsce jest ich 379 na ponad 7 milionów (zamiast 700).

Wyniki te jeszcze bardziej porażają, gdy zestawi się je z liczbą przypadków, z których wynika, że młodzi ludzie nie radzą sobie z problemami natury psychicznej. W latach 2017-2019 wśród dzieci i młodzieży doszło do blisko 2 tysięcy prób samobójczych. Depresje, fobie, molestowanie, zaburzenia łaknienia, stają się nagminnymi problemami, z którymi nie radzi sobie coraz więcej dzieci i młodzieży.

W latach 2024-2026 powstanie w Michałowie na Podlasiu Centrum Disco Polo, o którym dumnie pisze się, że jest to przedsięwzięcie strategiczne dla rozwoju województwa podlaskiego. O budowie pierwszego w tym województwie oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży nie mówi się nic!

CZYTAJ INNE:  Wiadomości 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE