Reklama

Reklama

MOPS Sanok nie skorzysta z rządowego programu Opieka 75 +

Opublikowano: 18 kwietnia 2018 08:30
Autor:

MOPS Sanok nie skorzysta z rządowego programu Opieka 75 + - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z poszerzeniem kryteriów udziału samorządów w rządowym programie "Opieka 75+" zwróciliśmy się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku z pytaniem, czy skorzysta z tej możliwości. Poniżej publikujemy odpowiedź, którą otrzymaliśmy.

Jednym z elementów rządowego programu ASOS1 jest program "Opieka 75+", adresowany do małych gmin. Na wsparcie mogą liczyć jednak tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej - na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

W marcu 2018 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmianę w programie "Opieka 75+". Zmiana polegała na rozszerzeniu adresatów programu o gminy do 40 tys. mieszkańców (do marca 2018 r. było to 20 tys. mieszkańców), które świadczą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze samodzielnie. Jest to następny krok mający na celu dostosowanie wielokierunkowych działań rządu w związku z narastającym procesem starzenia się społeczeństwa.

 

Usługi w MOPS Sanok

W chwili obecnej (dane z marca 2018 r.) z usług opiekuńczych korzysta 216 osób, w tym 146 z usług opiekuńczych "zwykłych" i 69 ze specjalistycznych usług opiekuńczych. 110 beneficjentów liczy sobie 75 lat i więcej.

Nasuwa się też pytanie, dlaczego większość z uprawnionych ośrodków pomocy społecznej - przynajmniej jak dotychczas - nie weszła do rządowego programu "Opieka 75+". Jest to z pewnością spowodowane lokalnymi czynnikami, choć najistotniejsza wydaje się różnica w przyjętej formie realizacji powyższego zadania przez daną gminę. Ośrodki, które nie zatrudniają opiekunek, a powierzają zadanie organizacjom pozarządowym typu PCK, PKPS i są związane umowami terminowymi, do których zaliczyć należy MOPS w Sanoku czy w Jaśle, w tegorocznej edycji programu udziału na razie nie wzięły.

 

Sondaż telefoniczny

W sanockim MOPS-ie co prawda rozważano przystąpienie do programu. W marcu br. pracownik MOPS w Sanoku zapytał w sondażu telefonicznym 65 seniorów - beneficjentów usług opiekuńczych uprawnionych do skorzystania z programu "Opieka 75+" oraz w kilku przypadkach członków ich rodzin - czy są zainteresowani zwiększeniem liczby świadczonych im godzin usług opiekuńczych. Jednocześnie poinformowano o podstawowych założeniach programu.

W wyniku analizy otrzymanych odpowiedzi można wyciągnąć wnioski, że zapytani podopieczni obawiają się i nie chcą zmiany opiekunki lub przydzielenia im dodatkowo jeszcze jednej opiekunki, co byłoby nieodzowne podczas realizacji programu przez MOPS. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką podkreślali, było zapewnienie im bezpieczeństwa i stabilizacji, a to według ich opinii zapewnić może ciągłość usług opiekuńczych wykonywanych przez tę samą opiekunkę.

 

Zmiana opiekunki to stres

Widać więc wyraźnie, że oprócz względów merytorycznych i finansowych należy wziąć pod uwagę dobro naszych podopiecznych, dla których każdorazowa zmiana opiekunki to niepotrzebny stres, frustracja i w konsekwencji pogorszenie samopoczucia, a nawet zdrowia. Bezspornym faktem jest, że dłuższa znajomość świadczeniobiorców i osób sprawujących opiekę, niejednokrotnie w wymagającym środowisku rodzinnym i lokalnym, wpływa na poprawę jakości świadczonych usług, pożądaną stabilizację oraz kontakt z otoczeniem, a w wielu przypadkach szybszy powrót do zdrowia.

W chwili obecnej beneficjenci usług opiekuńczych mają zapewnioną wystarczającą ilość usług opiekuńczych, które są realizowane przez organizacje pozarządowe: Polski Komitet Pomocy Społecznej Oddział w Sanoku oraz Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Sanoku.

 

Odpłatność

Kolejnym aspektem, który został poddany analizie, był wątek odpłatności lub ewentualnego zwolnienia z odpłatności seniorów, którzy wyraziliby akces zwiększenia im liczby godzin usług opiekuńczych. Program "Opieka 75+" przewiduje możliwość zwolnienia z odpłatności za dodatkowo przyznane godziny usług, jednak warunkuje to podjętą przez dany samorząd lokalny uchwałą w przedmiotowej sprawie.

Uchwała określająca m.in. szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze w Sanoku obowiązuje od kilkunastu lat, a ostatni raz była aktualizowana poprzez uchwałę zmieniającą w lipcu 2015 r.

Oczywiście, niektórzy beneficjenci MOPS-u korzystają na mocy przywołanej uchwały z całkowitego zwolnienia z ponoszonych opłat za usługi, jednak wśród tej grupy nie znajdują się osoby powyżej 75 roku życia, którym w chwili obecnej usługi opiekuńcze zostały decyzją administracyjną przyznane. W związku z powyższym ewentualni beneficjenci programu, a którzy dziś korzystają z pomocy MOPS, nie mogliby liczyć na całkowite zwolnienie z wnoszenia odpłatności za dodatkowe godziny usług opiekuńczych.

 

Śródtytuły pochodzą od redakcji.

 


Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze "zwykłe" obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

    Rogowski

    Bzdury, jak nic. Specjalistyczna opieka niczym się nie różni od zwykłej, osoba obięta tą tzw. "opieką" powinna mieć tylko grupę inwalidzką na tzw. "głowę", stawki za tą "opiekę" też są nieco wyższe, jest więc okazja więcej zarobić na krzywdzie i chorobie osoby nieraz niemogącej się podpisać