Reklama

MISTRZOWIE POLSKIEGO KINA. Przegląd Filmów Fabularnych Krzysztofa Kieślowskiego

Opublikowano: śr, 16 sty 2019 16:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanocki Dom Kultury zaprasza od 30 stycznia do kina, na filmy fabularne popularnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego - Mistrzowie polskiego kina.

Będzie to seria filmów fabularnych, dramatów psychologicznych, harmonogram wyświetlania wraz z opisem każdego filmu przedstawiamy poniżej.

AMATOR
Produkcja: Polska 1979
muzyka: Krzysztof Knittel
zdjęcia: Jacek Petrycki 
studio: Film Polski Studio Filmowe Tor
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Obsada: Jerzy Stuhr, Małgorzata Ząbkowska, Ewa Pokas, Stefan Czyżewski, Jerzy Nowak

Projekcja: 30.01.2019 godz. 17.30
cena biletu na film - 10 zł 
cena karnet - 40 zł
cena karnetu dla młodzieży szkolnej - 20 zł

Opis:
Jeden z najgłośniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolna ewolucję Filipa, który z człowieka „schowanego“ we własną prywatność, ceniącego ponad wszystko „święty spokój“ przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka...


PRZYPADEK

Gatunek: dramat psychologiczny 
Produkcja: Polska 1987
Studio: Film Polski Studio Filmowe Tor
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Muzyka: Wojciech Kilar
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski
Obsada: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Bogusława Pawelec, Marzena Trybała, Jacek Borkowski, Adam Ferency

Projekcja: 30.01.2019 godz. 19.45
cena biletu na film - 10 zł 
cena karnet - 40 zł
cena karnetu dla młodzieży szkolnej - 20 zł

Opis: 

„Przypadek” to znakomity dramat psychologiczny w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Film powstał w 1981 r., ale nie stracił nic ze swojej aktualności. Mało tego, historia Witka Długosza, osadzona w realiach Polski przełomu lat 70. i 80., nabrała walorów opowieści uniwersalnej; wyraźniejsze, bliżej dookreślone, także poprzez zestawienie z późniejszymi filmami Kieślowskiego, stały się zawarte w niej rozważania metafizyczne czy nawet religijne.

Los Witka układa się różnie w zależności od tego, czy zdąży wsiąść do pociągu jadącego do Warszawy, czy nie. Trzy różne historie, zamknięty krąg głównych graczy, splatające się ludzkie losy. Opowieść o karierze i jej cenie, o poszukiwaniu Boga i swojej wiary, o sensie istnienia. Film trudny w intelektualnym odbiorze, ale zdecydowanie łatwiejszy w emocjonalnym – rezonuje obrazami, treściami, finezyjnie zasygnalizowanymi przeczuciami dotyczącymi ludzkiej kondycji jeszcze długo po zakończeniu seansu.


KRÓTKI FILM O ZABIJANIU 

Gatunek: dramat psychologiczny 
Produkcja: Polska 1987
Studio: Studio Filmowe Tor
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Muzyka: Zbigniew Preisner
Zdjęcia: Sławomir Idziak

Obsada: Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Jan Tesarz, Zbigniew Zapasiewicz, Barbara Dziekan, Aleksander Bednarz, Jerzy Zass

Projekcja: 31.01.2019 godz. 18.00

cena biletu na film - 10 zł 
cena karnet - 40 zł
cena karnetu dla młodzieży szkolnej - 20 zł

Opis:
Rzeczowy, niemal dokumentalny zapis zbrodni, bezlitośnie odartej z fabularnej fikcji. 16 marca 1987 r. Piotr Balicki (Krzysztof Globisz) zdaje końcowy egzamin adwokacki i zaprasza swą dziewczynę do cukierni w Hotelu Europejskim. Z prowincji przyjeżdża do stolicy 20-letni Jacek Łazar (Mirosław Baka). Wstępuje do zakładu fotograficznego, w którym zamawia odbitkę zdjęcia swojej młodszej, tragicznie zmarłej siostry i idzie na ciastka do tej samej cukierni. Potem wsiada do taksówki Waldemara Rekowskiego ( Jan Tesarz). Na peryferiach miasta bezlitośnie dusi taksówkarza, po czym, gdy ten zdradza jeszcze oznaki życia i błaga o litość, okrutnie masakruje. Obrony podejmuje się świeżo upieczony adwokat – Piotr. Przy tak okrutnym i bezsensownym morderstwie trudno jednak znaleźć okoliczności łagodzące i chłopak zostaje skazany na karę śmierci. 
Wyprowadzony z celi woła z rozpaczą: "Proszę pana, ja nie chcę !" ...


KRÓTKI FILM O MIŁOŚCI

Gatunek: dramat psychologiczny 
Produkcja: Polska 1990
Studio: Studio Filmowe Tor, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (WFD)
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Muzyka: Zbigniew Preisner
ZdjęciaWitold Adamek

Obsada: Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Stefania Iwińska, Piotr Machalica, Artur Barciś, Stanisław Gawlik

Projekcja: 31.01.2019 godz. 19.45

cena biletu na film - 10 zł 
cena karnet - 40 zł
cena karnetu dla młodzieży szkolnej - 20 zł

Opis:

Jedno z warszawskich osiedli, dwoje samotnych ludzi mieszkających w sąsiednich blokach.
Tomek (Olaf Lubaszenko) jest nadwrażliwym dwudziestolatkiem, który niedawno opuścił mury Domu Dziecka. W dzień pracuje na pobliskiej poczcie, a wieczorami uczy się języków obcych. 
Codziennie o tej samej porze, obserwuje przez lunetę swoją atrakcyjną sąsiadkę mieszkającą w bloku vis a vis. Magda (Grażyna Szapołowska) jest piękną, dojrzałą kobietą, która ma za sobą parę uczuciowych rozczarowań. Dla Tomka fascynacja piękną nieznajomą stopniowo przeradza się w pierwsze poważne uczucie. Wymyśla różne preteksty, by zbliżyć się do obiektu swojej adoracji: wrzuca do skrzynki pocztowej Magdy fikcyjne awizo, telefonuje do niej odkładając słuchawkę, a w końcu zostaje roznosicielem mleka. Pewnego dnia Magda poznaje prawdę, ale odtrąca od siebie Tomka nie wierząc w szczerość jego uczuć. Zraniony chłopak próbuje popełnić samobójstwo.


PODWÓJNE ŻYCIE WERONIKI
 

Gatunek: dramat
Czas: 1 godz. 38 min. 
Produkcja: Polska / Francja / Norwegia 1991
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Muzyka: Zbigniew Preisner
Zdjęcia: Sławomir Idziak

Obsada: Irène Jacob, Philippe Volter, Halina Gryglaszewska, Sandrine Dumas, Jerzy Gudejko, Kalina Jędrusik, Aleksander Bardini

Projekcja: 1.02.2019 godz. 17.30

cena biletu na film - 10 zł 
cena karnet - 40 zł
cena karnetu dla młodzieży szkolnej - 20 zł

Opis:
Dwadzieścia lat temu, tego samego dnia, przychodzą na świat dwie dziewczynki: Weronika w Krakowie i Véronique w Paryżu. Ich losy stanowią wariację na ten sam temat: miłości, twórczości i choroby. "Krakowska" Weronika porzuca swojego chłopaka i rozpoczyna karierę śpiewaczą, którą raptownie przerywa śmierć. "Paryska" - niejako ucząc się na jej błędach - rezygnuje ze śpiewu i zakochuje się. 


TRZY KOLORY. NIEBIESKI

Gatunek: melodramat
Czas: 1 godz. 40 min. 
Produkcja: Francja, Polska, Szwajcaria 1993
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Muzyka: Zbigniew Preisner
Zdjęcia: Sławomir Idziak

Obsada: Juliette Binoche,Benoît Régent, Florence Pernel, Charlotte Véry, Hélène Vincent

Projekcja: 1.02.2019 godz. 19.30

cena biletu na film - 10 zł 
cena karnet - 40 zł
cena karnetu dla młodzieży szkolnej - 20 zł

Opis:
Młoda kobieta, Julie (Juliette Binoche), traci w wypadku samochodowym męża Patrica – wybitnego kompozytora i jedyną córkę. Jak żyć, gdy życie (dotychczasowe) się skończyło? "Będę teraz robić to, co chcę: nic. Nie chcę wspomnień, rzeczy, przyjaźni, miłości ani przywiązania. To wszystko pułapka" – mówi matce. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego, co łączy ją z przeszłością. Przeprowadza się do wynajętego paryskiego mieszkania, żyje w nim samotnie, wystrzegając się emocjonalnych związków. Olivier, asystent, a jednocześnie przyjaciel Patrica, od dawna kocha Julie. Chce wyrwać ją z odosobnienia i decyduje się na skończenie na koncertu na cześć jednoczącej się Europy, dzieła niedokończonego w wyniku śmierci kompozytora. Julie próbuje zapomnieć, a jednocześnie uwolnić się. Pewnego dnia dowiaduje się, że nie była jedyną kobietą w życiu swego męża… Niesamowicie ważną rolę w filmie odgrywa monumentalna muzyka Preisnera – która, odgrywa tutaj rolę kreacyjną, jest motorem akcji i integralną częścią fabuły. W związku z tym jego symfonia musiała być znana jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE