Reklama

Mieszkanie plus w Zagórzu? Mieszkańcy protestują

Opublikowano:
Autor:

Mieszkanie plus w Zagórzu? Mieszkańcy protestują - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Osiedla Domów Jednorodzinnych w Zagórzu sprzeciwiają się planom lokalizacji budynku wielomieszkaniowego, który wpisywałby się w rządowy program Mieszkanie Plus. Projekt zakłada jego budowę na dotychczasowym terenie zielonym. Przedstawiali swoje racje na spotkaniu z burmistrzem i przewodniczącym rady miejskiej.

Zarząd osiedla wytypował Jana Różyckiego, członka zarządu ODJ i przewodniczącego rady miejskiej, na prowadzenie spotkania.


Dopełnianie formalności

– Żeby dopełnić formalności, państwo musicie to przegłosować – powiedział do zgromadzonych na zebraniu w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury w Zagórzu. – Ewentualnie wybrać inną osobę. Kto z państwa jest za tym, abym ja prowadził zebranie, proszę o podniesienie ręki.

I tu pojawił się zgrzyt. Różycki po pobieżnej weryfikacji stwierdził, że uzyskał większość. Jednak jedna z osób domagała się dokładnego przeliczenia głosów.  Ponadto zgłoszono nową kandydaturę – Grzegorza Krzywdy. –  Każdy, który raz głosował, drugi raz już nie głosuje – powiedział przewodniczący. – Jeżeli głosował na mnie, nie może głosować na drugiego – podniósł głos na szum dezaprobaty.

Zebrani wytłumaczyli, że wcześniej nie wiedzieli o kontrkandydacie. Różycki zreflektował się i powtórzył głosowanie. Liczeniem zajął się Łukasz Woźniczak, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy. Pan Jan przegrał z Grzegorzem Krzywdą w stosunku 27-36.


Gmina niczego nie ukrywa

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał burmistrz Ernest Nowak. Odniósł się do skierowanych do niego pism krytycznie oceniających lokalizację budynku wielorodzinnego. Zostało to wstępnie uwzględnione w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego o nazwie Nowy Zagórz. Miałby stanąć na terenie zielonym. – Państwo założyliście z góry, że gmina coś tam chowa – zaczął. – Proszę państwa, wszystkie informacje są na naszych stronach internetowych, na portalu. Zapraszaliśmy na konsultacje tego planu. Jest on w opracowaniu. Dopiero wtedy, kiedy zebraliśmy wnioski, wykaz uwag zgłoszonych przez mieszańców, te uwagi zostaną przeanalizowane i dopiero plan zostanie przedstawiony radzie do uchwalenia

Włodarz gminy podkreślił, że pomysł wyszedł od... mieszkańców. – To właśnie państwo na zebraniach środowiskowych jak te mówili, że mieszkań brakuje – zwrócił uwagę. – Informowałem na jednej z sesji rady miejskiej, że spotkałem się z ministrem Adamczykiem w sprawie ewentualnego wejścia gminy w realizację projektu Mieszkanie Plus. Na sesji był obecny przewodniczący osiedla ODJ. Mówiłem, że to właśnie by było tam (czyli na terenie zielonym – przyp. red.). Przyszedł kilka dni później. Rozmawiał na ten temat. Zawsze jesteśmy chętni do przekazywania informacji, dzielimy się nimi.


Zostawcie drzewa

Budynek byłby o kondygnację niższy od bloków na Nowym Zagórzu. Przewiduje się, że znajdzie się w nim 60 lokali (dla porównania w "starych" blokach jest 50 mieszkań). Pracownicy gminy argumentują lokalizację budynku kilkoma względami. Jednym z najistotniejszych jest czynnik ekonomiczny. Ta działka jest już uzbrojona, więc nie ma potrzeby dociągać wody, gazu i innych mediów. Należy też do gminy, więc odpada kwestia odkupywania działki.

Mieszkańcy, obok których domów miałby stanąć budynek, obawiają się, że będzie blokował im dostęp do światła. Zastanawiają się co z miejscami parkingowymi dla tylu nowych osób. Zwracają uwagę, że przepisy mówią, aby nowa zabudowa wpasowała się profilem w już istniejącą. A przede wszystkim nie chcą oddawać skrawka terenu zielonego. W związku z tym, że osiedle się rozrasta i wycinane są kolejne połacie lasu, takich miejsc jest coraz mniej.

 

Czy istnieje jakaś alternatywa dla tego sporu? Sięgnijcie po numer 5 Korso Gazety Sanockiej.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE