Reklama

Mieszkańcy odnawiają wnętrze

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy odnawiają wnętrze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Dębnej przebudowano wnętrze kościoła. Zmianie uległ m.in. wygląd prezbiterium.

Prace nad wnętrzem świątyni ks. proboszcz Paweł Pelc, wraz z parafianami, zdecydował się podzielić na trzy etapy realizowane przez trzy lata. Do tej pory wykonano dwa z nich, a zakończenie drugiej części w tym roku zbiegło się z 30-leciem poświęcenia świątyni.

Prace rozpoczęto we wrześniu 2017 roku. Według kosztorysu i planu przebudowy wykonano podstawę schodów ołtarzowych, zamontowano nowe tabernakulum i nowe witraże w części ołtarzowej. Wykonano półki i mocowania obrazu św. Faustyny oraz figury Matki Bożej na czołowej ścianie nawy. Pomalowano również tę powierzchnię, a także zainstalowano nowe nagłośnienie.

- W następnym roku powstanie ołtarz kamienny i marmurowa ambonka - mówi ks. proboszcz Paweł Pelc. - Kościół w Dębnej nie jest obiektem zabytkowym, dlatego prace zostały przeprowadzone dzięki ofiarności parafian z Dębnej. Dodatkowo dla świątyni pan Tadeusz Turek, rzeźbiarz z Leska wykona drogę krzyżową. Każda ze stacji ma swojego ofiarodawcę - rodzinę z miejscowości. Stacje będą duże - 110x60 cm. Połowa z nich została już zrobiona, reszta powstanie w 2019 roku.

Historia kościoła w Dębnej

W październiku 1983 roku na zebraniu wiejskim mieszkańcy z poparciem ks. Józefa Kościelnego, proboszcza parafii, zdecydowali, że wybudują nowy kościół. Powołano komitet budowy świątyni, na którego czele stanął Tadeusz Bartkowski. Przełom 1983-84 roku był czasem przygotowań do rozpoczęcia robót.

20 maja poświęcono plac pod budowę, a prace rozpoczęto na wakacjach. Przez zimę komitet zbierał pieniądze na dalszą budowę. W maju 1984 roku rozpoczęto prace murarskie. 14 lipca biskup Moskwa wmurował kamień węgielny pod nowy kościół. Prace niestety przerwano w czasie wykonywania płyty na sklepieniem kościoła. Powodem był brak pieniędzy. Roboty wznowiono w kwietniu 1986 roku od budowy dachu.

We wrześniu przywieziono poświęcony przez Jana Pawła II obraz Miłosierdzia Bożego, który ofiarowali do świątyni Teresa i Tadeusz Radochońscy z Przemyśla. W styczniu 1988 roku wykonano drewniany ołtarz, położono parkiet, zamontowano boazerię w części ołtarzowej, w kwietniu powierzchnię lastrykową posadzki, w lipcu rzeźbę Chrystusa i zamontowano ołtarz. 7 sierpnia 1988 roku ks. abp Ignacy Tokarczuk poświęcił nową świątynię.

W następnych latach wykonano tynki zewnętrzne, ułożono nawierzchnię z kostki brukowej, wykonano ogrodzenie jak również wykonano adaptację pomieszczenia podpiwniczenia na potrzeby kaplicy przedpogrzebowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE