Reklama

Mieszkańcy dla gminy

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy dla gminy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie trwają prace nad opracowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017-2023. Jest to niezbędny dokument, który pozwoli sięgnąć po środki na ważne projekty z zakresu szeroko pojętej infrastruktury społecznej. Prace nad nim są też okazją do wspólnej refleksji - co w szczególności w sferze społecznej, gospodarczej i przestrzennej jest pilnego do zrealizowania.

Gmina Sanok na zadanie "Opracowanie programu rewitalizacji w Gminie Sanok" otrzymała dotację celową w wysokości 34 650,00 zł (90%). Wkład gminy stanowi 10% i wynosi 3 850,00 zł.

Do tej pory przeprowadzono etap diagnostyczny, który obejmował analizę problemów społecznych, gospodarczych, środowiskowych oraz infrastrukturalnych. Przeanalizowano dane statystyczne, a także wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców. Wpłynęło ponad 400 ankiet. Analiza danych z UG Sanok, z Powiatowego Urzędu Pracy, z policji, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, GUS oraz z ankiet posłużyły do wyznaczenia obszaru rewitalizacji.

W Gminie Sanok jako obszar rewitalizacji zostały wyznaczone miejscowości: Falejówka, Jurowce, Liszna, Łodzina, Markowce, Mrzygłód, Raczkowa, Srogów Górny, Stróże Wielkie, Tyrawa Solna, Wujskie, Załuż.

Aktualnie zakończył się cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami obszaru rewitalizacji.  Spotkania miały miejsce w dniach 7-8 luty w miejscowościach: Markowce, Srogów Górny, Mrzygłód i Załuż. Wzięło w nich udział 105 mieszkańców. Spotkania prowadził Kazimierz Szkudlarek, przedstawiciel firmy SkyZoom Marketing, wykonawca Lokalnego Programu Rewitalizacji.

Przybyli na spotkania mieszkańcy brali czynny udział w dyskusji. Zgłaszali też problemy, jakie zauważają w swojej okolicy oraz dokonali analizy SWOT swoich miejscowości. Wskazane zadania dotyczyły spraw infrastrukturalnych, komunikacyjnych, gospodarczych i społecznych. Wszystkie zostały spisane i będą wykorzystane podczas tworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Sanok na lata 2017-2023.

W ramach zadań można było kwalifikować wydatki związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni publicznych, zagospodarowaniem zdegradowanych przestrzeni na cele publiczne i/lub gospodarcze, dostosowaniem istniejącej zabudowy publicznej do celów gospodarczych, projektami społecznymi, edukacyjnymi, kulturalnymi i rekreacyjnymi.

Zadania w ramach programu musiały być podporządkowane celom społecznym związanym z redukcją ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz podnosić  jakość życia mieszkańców.

- Ważne jest, że lokalni liderzy oraz mieszkańcy wzięli aktywny udział we wspólnym tworzeniu programu rewitalizacji, co znalazło odzwierciedlenie w ilości wypełnionych ankiet i ilości zgłoszonych zadań - mówi Anna Hałas, wójt gminy Sanok. - Bardzo dziękuję radnym i sołtysom z miejscowości objętych obszarem rewitalizacji za czynną pomoc w zorganizowaniu spotkań konsultacyjnych, a mieszkańcom za liczny w nich udział. To, że na spotkaniach licznie pojawili się mieszkańcy, a w tym przedstawiciele grupy przedsiębiorców i organizacji pozarządowych wskazuje na fakt, że mamy bardzo aktywną i zaangażowaną w rozwój lokalny społeczność  - dodaje wójt.

Gotowy Program Rewitalizacji musi zostać przyjęty uchwałą Rady Gminy i pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE