Reklama

Miesiąc ulgi w Szkole Podstawowej nr 8! Dyrekcja i nauczyciele stawiają na odbudowanie relacji społecznych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Miesiąc ulgi w Szkole Podstawowej nr 8! Dyrekcja i nauczyciele stawiają na odbudowanie relacji społecznych!  - Zdjęcie główne

Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pisaliśmy na łamach naszego portalu o kampanii zainicjowanej przez prof. Aleksandrę Gruszka-Gosiewską i prof. Magdalenę Śmieję z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod nazwą "Tydzień Ulgi". Kampania zachęca szkoły do podarowania uczniom i uczennicom tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych. Jako pierwsza do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku. Mało tego, dyrekcja szkoły postanowiła przedłużyć akcję do końca bieżącego roku szkolnego!

Na temat przystąpienia do ogólnopolskiego Tygodnia Ulgi rozmawialiśmy z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku, Panem Robertem Zoszakiem.

Miranda Korzeniowska: Wspaniałe wiadomości do nas dotarły! Kto w Państwa szkole wyszedł z inicjatywą przystąpienia do Tygodnia Ulgi?

Robert Zoszak:  Z inicjatywą przystąpienia do programu Tydzień Ulgi w naszej szkole wyszliśmy my, czyli dyrekcja szkoły. Każdy z nas, i dyrekcja i pedagodzy szkoły oprócz tego, że są nauczycielami, są również rodzicami. Zatem wszyscy rozmawiamy z dziećmi, z młodzieżą i powiem pani szczerze, że z tych rozmów wynika, że uczniowie bardzo obawiają się powrotu do szkoły. Obawiają się, że zostaną zasypani różnego rodzaju sprawdzianami i kartkówkami, że będzie sprawdzane to, co robiły na zdalnym nauczaniu. 

MK: Co Państwem kierowało w głównej mierze, gdy podjęliście decyzję o przystąpieniu do akcji?

RZ: My chcemy przede wszystkim naprawić relacje społeczne w naszej szkole, chcemy, aby młodzież i nauczyciele cieszyli się wspólnie z powrotu do szkoły i to jest dla nas priorytet. Nie ma szans, aby przez trzy tygodnie nadrobić braki powstałe przez rok zdalnego nauczania, odosobnienia, dlatego chcemy przede wszystkim nadrobić te relacje społeczne, uczeń - uczeń oraz uczeń - nauczyciel. Chcemy poopowiadać sobie o tym trudnym okresie, wrócić do takiej normalności, że tak po prostu jesteśmy razem, że razem przebywamy, razem uczymy się i najnormalniej cieszyć się z tego. Oczywiście wrócimy (z tego co wiem) nadal jeszcze w reżimie sanitarnym, zachowując dystans, chodząc po korytarzu w maseczkach, ale mam nadzieję, że powoli, powoli wrócimy do normalności, której tak bardzo wszyscy potrzebujemy. 

MK: Czy pomimo miesiąca ulgi spodziewacie się jakichś problemów z młodzieżą?

RZ: Myślę, że tak do końca nie zdajemy sobie jeszcze sprawy, z czym możemy się spotkać. Praca z młodzieżą jest inna, bo młodzież jest inna. Maluszki, czyli klasy od I do III już wróciły do szkoły i one zachowują się bardzo naturalnie, tutaj nie ma jakiś większych problemów. Wiem, że młodzież doświadcza wiele sytuacji wręcz depresyjnych związanych z powrotem do szkoły. Sama izolacja od rówieśników była dla nich depresyjna. Dlatego uważam, że powinniśmy dla tej ochrony zdrowia psychicznego, kolokwialnie mówiąc, prewencyjnie po prostu im odpuścić.

MK: Dlaczego nie Tydzień a Miesiąc ulgi będzie w SP nr 8? 

RZ: Tak sobie pomyślałem na początku, że może ten czas nauki hybrydowej obejmiemy Tygodniem Ulgi, jednak czas nauki hybrydowej pokrywa się z egzaminem ośmioklasisty i to jest tylko jeden tydzień. Dlatego postanowiłem przedłużyć Tydzień Ulgi do końca roku szkolnego. Uważam, że ten jeden tydzień nas nie zbawi ani nie pozwoli na nadrobienie braków. W dniu wczorajszym na konferencji rozmawiałem z nauczycielami, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować dalej podstawę programową, równocześnie odpuszczając wszystkie sprawdziany, wszystkie kartkówki, pytanie na ocenę a jeśli już pytać to tylko uczniów chętnych do odpowiedzi. W ogóle rezygnujemy ze stawiania ocen niedostatecznych, ponieważ dla nas jest priorytetem odbudowanie relacji społecznych w naszym środowisku i przede wszystkim na tym się skupiamy.

MK: Jak Pan uważa, czy dużo szkół zgłosi się do Tygodnia Ulgi?

RZ: Myślę, że nauczyciele w całej Polsce powinni pokazać swoją wielkość, pokazać, że potrafimy to zrobić, że nie tylko potrafimy łapać dzieci na tym czego nie potrafią i wytykać im błędy. To był bardzo trudny okres dla wszystkich zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli. Gorąco liczę, że z taką inicjatywą jak nasza, wyjdzie wielu pedagogów i dyrektorów w Polsce, a także w naszym powiecie. W trakcie nauki zdalnej staraliśmy się stawiać również dobre oceny, ponieważ nie wszyscy mieli tak łatwy dostęp do tej pracy online, do internetu. Wynikały też różne inne problemy, dlatego ciężko było karać uczniów za rzeczy niezależne od nich. Aby uniknąć tego, że dzieci zaczną kombinować, obawiając się powrotu do szkoły, a niestety to zdrowie psychiczne jak będzie nadużywane teraz przez ten stres może się objawiać wśród dzieci właśnie agresją i kłamstwem, a tego nie chcemy.

MK: Na koniec proszę podsumować, jaki będzie Miesiąc Ulgi w Szkole Podstawowej nr 8 w Sanoku?

RZ: Będzie to czas na to, aby się wspólnie pobawić, porozmawiać - najzwyczajniej w świecie pobyć ze sobą i w jakiś sposób przerobić ten trudny okres. Wiem, że młodzież tego bardzo potrzebuje. Wierzę w to - jestem wręcz przekonany, że ten wydłużony do miesiąca Tydzień Ulgi pomoże nam odbudować relacje z młodzieżą, które zaprocentują na przyszłość. Reasumując: dzieci powinny cieszyć się z powrotu do szkoły, a nie obawiać się go, a my powinniśmy zrobić wszystko, aby im to ułatwić. Wiem, że będzie tak w naszej szkole! Wszyscy nauczyciele dołożą wszelkich starań, aby tak właśnie było.

MK: Panie dyrektorze z całego serca gratuluję postawy godnej prawdziwego dyrektora i pedagoga, liczę na to, że w ślad za Panem pójdą inni pedagodzy i dyrektorzy sanockich szkół i jak Pan to ujął, najzwyczajniej odpuszczą uczniom w tym ostatnim miesiącu nauki.
Dziękuję za rozmowę.

RZ: Dziękuję Pani redaktor za miłe słowa i za rozmowę. 

Na stronie szkoły ukazał się komunikat: 

Na poniższej mapie możesz sprawdzić które szkoły w Polsce dołączyły już do Tygodnia Ulgi:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy