Reklama

Michał Archanioł stanął w centrum miasta

Opublikowano:
Autor:

Michał Archanioł stanął w centrum miasta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Patron Sanoka, św. Michał Archanioł od dzisiaj stoi na placu św. Michała. Pomnik przedstawia postać świętego z mieczem w uniesionej ręce i wężem pod stopą.

Pomnik zaprojektowała Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec, która wraz z mężem Markiem jest autorką dwóch innych sanockich monumentów: św. Zygmunta Gorazdowskiego (urodzonego w Sanoku, drugiego patrona miasta) i Jana Pawła II (stoi u wejścia do Fary).

Kilka lat temu budową pomnika Michała Archanioła zainteresowała grupę ówczesnych miejskich radnych, którzy podchwycili pomysł. Inicjatywę w głosowaniu poparli także inni radni z jednym zastrzeżeniem – pieniądze na jego budowę mają pochodzić z pieniędzy publicznych. Żywą dyskusję wywołał tez temat lokalizacji pomnika, padały różne propozycje, ale ostatecznie decyzji nie podjęto, a temat ucichł.

W ubiegłym roku za sprawą Komitetu Budowy Pomnika św. Michała Archanioła ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę, a temat powrócił na radę miasta. Zgodnie z uchwałą radnych postument stanie na frontonie placu św. Michała, tuż przy ul. Piłsudskiego. 

Rzeźba od dzisiaj stoi w centrum miasta. Ma wysokość trzech metrów i stoi na dwumetrowym cokole z piaskowca. 

Całkowity koszt wykonania i posadowienia pomnika zamknie się w kwocie blisko 200 tysięcy złotych. Większą część kwoty udało się zebrać dzięki wsparciu sponsorów oraz mieszkańców Sanoka, którzy wpłacali pieniądze na specjalnie utworzone w tym celu konto. 

- Do całej kwoty brakuje nam jeszcze około 27 tysięcy złotych, dlatego zwracam się z prośbą do mieszkańców Sanoka o finansowe wsparcie naszej inicjatywy - apeluje Henryka Tymoczko, jedna z inicjatorek postawienia pomnika św. Michała Archanioła w Sanoku. 

Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia im.św. księdza Zygmunta Gorazdowskiego PBS w Sanoku 25 8642 1184 2018 0008 3973 0003.

Uroczyste poświęcenie pomnika odbędzie się w najbliższą sobotę (17 listopada) o godzinie 18. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE