Od 1 kwietnia nie wolno wykonywać zabiegów rehabilitacyjnych i masaży — zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, a także w domach. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta. Co jednak zrobić, jeśli od siedzenia przez osiem godzin na domowym krześle podczas pracy zdalnej boli Cię kręgosłup?
Lekarze rodzinni podkreślają, że bóle kręgosłupa, barków i bioder należą do najczęściej powtarzających się problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci. Nie musisz jednak czekać, aż sporadyczne dolegliwości przerodzą się w stałe zwyrodnienie i stan wymagający leków albo intensywnej rehabilitacji.
Wymasuj się
Równowagę organizmowi można przywrócić dzięki automasażom w formie systematycznie powtarzanych, łatwych do odtworzenia ruchów. Zalecają je wspólnie Polskie Towarzystwo Fizjoterapii i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.
Badania potwierdzają, że automasaż nie tylko jest właściwym przedłużeniem działania fizjoterapii, ale też, w połączeniu z ćwiczeniami wykonywanymi samodzielnie w domu, przynosi korzystniejsze efekty terapeutyczne niż zabiegi fizjoterapeutyczne.
Lekarze wyjaśniają, że masaż może:
- - złagodzić napięcie w mięśniach szkieletowych
- - zapewnić właściwe ukrwienie i przepływ limfy
Jeśli będziemy masaż powtarzać systematycznie, to po paru tygodniach odczujemy zauważalne zmiany, świadczące nie tylko o ustąpieniu dolegliwości w danym miejscu, ale nawet o tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych. Masowane tkanki są lepiej odżywione i dotlenione. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że dana tkanka czy narząd będzie masowany przez kilka tygodni systematycznie — 2-3 razy dziennie przez kilka minut.
Korzyści z automasażu
- Ulga w miejscu, które nas boli
- Poprawa stanu skóry i tkanek dzięki lepszemu ukrwieniu
- Powstrzymanie zmniejszania się masy mięśni i zapobieganie zwyrodnieniom.
Skorzystaj z filmowej instrukcji
Nasz tryb życia nie zawsze sprzyja utrzymaniu ciała w dobrej kondycji. Dlatego wprowadzenie automasażu może pomóc.
Każdy film wyjaśnia:
- jak wykonywać automasaż
- jak zbudowany jest człowiek w miejscach wymagających interwencji
- jak przeprowadzić automasaż
- jaki jest wymagany czas powtarzania zabiegów, by były skuteczne.
Filmy instruktażowe znajdziecie TUTAJ
Żródło: pacjent.gov.pl