Reklama

Małe dzieci głosowały nad budżetem obywatelskim w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Małe dzieci głosowały nad budżetem obywatelskim w Sanoku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny Janusz Baszak alarmuje, że w tym roku w głosowaniu nad budżetem obywatelskim w Sanoku uczestniczyły... dwu- i trzylatki. Z kolei burmistrz uspokaja i podaje przykład Rzeszowa, gdzie głosowały nawet noworodki!

Wątpliwości co do zakończonego niedawno głosowania nad budżetem obywatelskim Janusz Baszak wyraził w wolnych wnioskach i zapytaniach.

 - Nie rozumiem, dlaczego zaakceptowano niektóre projekty naruszające regulamin budżetu obywatelskiego - mówił, zaznaczając przy tym, że regulamin BO nie jest dokładnie sprecyzowany i w związku z tym można się dopatrywać różnych interpretacji. - Chodzi o zapis w głosowaniu, że mieszkaniec miasta, który może głosować, jest osobą, która ukończyła 18 lat. Czy to prawda, że w obecnej edycji budżetu

głosowały dzieci? Ile tych głosów było i dlaczego wcześniej nie zmieniono regulaminu, żeby to głosowanie było zgodne z podstawą prawną?

Wojewoda uchyliła ustawę
Sytuację wytłumaczył Piotr Krzyszczyk, naczelnik wydziału organizacyjnego. Przypomniał, że wojewoda podkarpacka uchyliła uchwałę miasta Sanoka w kwestii limitu wiekowego.

- Zarzuciła nam, że limit 18 lat jest niezgodny z Konstytucją - mówił. - W tej sytuacji mogliśmy się odwołać od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ewentualnie zmienić uchwałę i przyjąć limit wiekowy 13 lub 16 lat. Z powodu ograniczonego czasu uznaliśmy, że skoro wojewoda nie wskazała nam limitu wiekowego, przyjęliśmy, że jest to głosowanie dla wszystkich mieszkańców Sanoka.

Naczelnik Krzyszczyk dodał, że magistrat zwrócił się z zapytaniem do biura prawnego, czy takie zmiany muszą być dokonane w regulaminie. Radca prawny stwierdził, że jeśli decyzja wojewody jest uchylająca, to magistrat nie musi dokonywać zmian.

Więcej w 45 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE