Reklama

Lubisz fotografować? Zostań strażnikiem ciemnego nieba

Opublikowano: czw, 21 kwi 2022 14:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Magiczny urok rozgwieżdżonego nieba jest dla wielu inspiracją. W końcu wspólne kontemplowanie gwiazd to nie tylko nauka czy edukacja, ale też zabawa i początek wielu przyjaźni i hobby.

Niestety takich miejsc na świecie, gdzie można podziwiać piękno gwiezdnego nieba, jest coraz mniej. Potrzeba ochrony i przywrócenia naturalnego  środowiska nocnego jest bardziej pilna niż kiedykolwiek.

Dlatego też w grudniu 2021 Rzeszowskie  Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „Horyzonty” w partnerstwie z Non-investment Fund „Teleskop" ze Sniny na Słowacji rozpoczęli realizację projektu pn. „Strażnicy Ciemnego Nieba” .  

Celem projektu jest wparcie działań obywatelskich na rzecz ochrony nocnego środowiska przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

W ramach projektu odbędą się warsztaty tematyczne z dokumentowania zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz szkolenie dotyczące aspektów prawnych związanych z ochroną ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. W wyniku realizacji projektu powstanie na Podkarpaciu grupa ok. 30 osób – strażników i strażniczek ciemnego nieba, które będą umiały monitorować i sygnalizować władzom lokalnym i mediom  problemy związane z coraz większym zanieczyszczeniem sztucznym światłem środowiska naturalnego. Zgłoszenia na cykl warsztatów można wysyłać do 28.04.2022r.

Działania w projekcie koncentrują się również na promowaniu i budowaniu świadomości  znaczenia ochrony nocnego środowiska przyrodniczego przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. W ramach projektu został ogłoszony konkurs fotograficzny pn. „Chrońmy Ciemne Niebo”, którego celem jest uchwycenie na fotografii problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem. Fotografie na konkurs  można wysyłać do 31.07.2022r. 

Projekt finansowany  w kwocie  27 595,24 EUR przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy