Reklama

Lokaty jedyną szansą na oszczędności? W co inwestować w czasie szalejącej inflacji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Lokaty jedyną szansą na oszczędności? W co inwestować w czasie szalejącej inflacji? - Zdjęcie główne

Oprocentowanie lokat jest wciąż sporo niższe niż inflacja, ale mając pieniądze, warto zastanowić się nad taką formą oszczędzania, żeby ograniczać straty | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak źle i tak niedobrze. Z jednej strony oprocentowanie nawet najbardziej atrakcyjnych lokat jest niższe niż inflacja, z drugiej - nie inwestując gotówki w ogóle, tracimy jeszcze więcej. Jak wyjść na swoje w takiej sytuacji? Na początek przeczytajcie nasze zestawienie najbardziej atrakcyjnych lokat.

Sytuacja na rynku finansowym wywołuje wiele emocji, nie tylko wśród kredytobiorców. Analitycy Expander Advisors już wcześniej wskazywali, że coraz wyższe stopy procentowe obniżają dostępność kredytów hipotecznych. Ponadto, im wyższe oprocentowanie, tym więcej odsetek trzeba spłacać, więc niższa musi być kwota kredytu. Warto jednak pamiętać, że to także szansa na wyższe oprocentowanie lokat bankowych. Banki w tym roku już parokrotnie modyfikowały swoje oferty depozytowe. Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają już zarobić nawet 6-7 % w skali roku. To spora zmiana, bo jeszcze w pierwszej roku górną granicą oprocentowania było zaledwie 2-3%. 

Jak zauważają fachowcy z Expandera, na rynku wciąż nie brakuje banków, które oferują mało atrakcyjne oprocentowanie. Klienci nie są jednak w takiej sytuacji bezbronni. Jak radzą wspomniani eksperci, jeśli Twój bank w najbliższym czasie nie wprowadzi znaczących podwyżek oprocentowania lokat, to w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad przeniesieniem oszczędności do innego banku. Tym bardziej, że wiele punktów oferuje ciekawe propozycje dla nowych klientów. Jeśli po kilku miesiącach nic się nie zmieni w naszym dotychczasowej placówce, to powinniśmy rozważyć przeniesienie konta i wszystkich innych produktów. Będzie to jasny sygnał, że nie godzimy się na to, że instytucje finansowe podnoszą oprocentowanie kredytów, ale nie chcą więcej płacić za lokaty.

Propozycja goni propozycję. Jaką lokatę wybrać, aby naprawdę zyskać

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę, trzeba przejrzeć dziesiątki ofert. Nie jest to łatwa sprawa, tym bardziej, że bez przerwy pojawiają się nowe propozycje. Co zrobić, aby nie przeoczyć tych najbardziej korzystnych? Podpowiadamy, które banki proponują najwyższe oprocentowanie i z myślą o kim stworzyli swoje oferty. W większości przypadków możemy zacząć oszczędzać już od tysiąca złotych. 

Bank Nowy oferuje produkt, który nazwał Lokata NOWY depozyt 1M WYSOKI PROCENT. Jej oprocentowanie w skali roku wynosi 7,2% w skali roku. Jest to oferta dla nowych klientów. Bank pozwala na założenia tylko jednej lokaty od 1000 zł do 10 000 zł. Inną ofertą, proponowaną również dla nowych klientów, jest Lokata NOWYdepozyt 12M GWARANTOWANY. Stałe oprocentowanie w skali roku wynosi 7%. Przy tej pozycji jest możliwość założenia 4 lokat o łącznej kwocie 400 000 zł. W obu przypadkach należy założyć rachunek depozytowy oraz mieć dostęp do usługi bankowości elektronicznej. W pierwszym przypadki bank proponuje miesięczny okres oszczędzania, w drugim trzymiesięczny. 

Alior Bank przygotował propozycje Lokata na nowe środki.  Zainwestować może od 1000 złotych wzwyż. Termin lokaty wynosi od 92 do 180 dni. Im dłuższy czas oszczędzania tym wyższe odsetki (od 5,5 do 7%). Inna oferta to Lokata Mobilna wynosząca 6 procent oprocentowania w skali roku. Propozycja tylko dla posiadaczy konta, którzy po raz pierwszy aktywują system bankowości mobilnej. Lokata na 100 dni, maksymalna kwota lokat to 20 tys. zł. 

Inbank ma w swojej ofercie Lokatę Lojalna do 6,75%. Propozycja skierowana zarówno dla nowych i obecnych klientów. Można założyć dowolną liczbę lokat, korzystając z internetowej strony banku. Przykładowa oferta (mogą się one minimalnie różnić, w zależności o dokładnego oprocentowania): jeżeli zainwestujemy 10000 złotych, to bank po upływie sześciu miesięcy wypłaci nam odsetki w wysokości 345 zł. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na trzymiesięczny okres oszczędzania to suma uzyskanych odsetek wyniesie 166,11 zł. 

Neo Bank, lokata neoLOKATA ZYSK. Placówka oferuje oprocentowane wynoszące 6.1% w skali roku. Okres oszczędzania wynosi trzy miesiące. Możliwość zainwestowania środków już od 1 000 zł. Propozycja dla nowych klientów zakładających konto lub portfel depozytowy w banku 

BFF Banking Group, oferuje lokaty na 1, 3, 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48 i 60 miesięcy. W zależności na jaką opcję się zdecydujemy, stałe oprocentowanie wynosi od 5,5 do 7 procent w skali roku. Minimalna kwota wynosi 5000 złotych, brak górnej granicy pojedynczej lokaty. Odsetki w każdym przypadku zostaną nam wypłacone na koniec okresu. 

Lokata progresywna albo "tyle lokat, ile chcesz"  

PKO BP proponuje klientom lokatę progresywną. Im dłużej oszczędzamy, tym więcej zyskujemy. Lokatę można otworzyć na 18 miesięcy, w tym od 1 do 6 miesiąca oprocentowanie wynosi 3%. W miesiącach od 8 do 12  - 7%, natomiast od 13 do 18 - 9%. Żeby otworzyć lokatę, wystarczy wpłacić 1000 zł. Lokatę otworzymy zarówno w placówce banku, jak i przez internet czy telefon. 

Mbank - Lokata w promocji, oprocentowanie o 6,5 procent w skali roku. Propozycja tylko dla posiadaczy konta mKonto Intensive, którzy wpłacą nowe środki na lokatę. W ramach promocji można założyć tyle lokat, ile się chce, o ile nie przekroczyć maksymalnej łącznej kwoty, która wynosi 500 tys. zł. Lokata półroczna. 

Nest Bank - Nest Lokata Witaj. Tylko dla nowych klientów zakładających konto, oprocentowanie do 7 procent. Okres trwania od 3 do 6 miesięcy. Kwota lokaty od 1000 do 20 tys. złotych. 

Branżowy portal Money zauważa, że lokaty w 2022 roku są wreszcie opłacalnymi produktami, pod warunkiem, że mamy odpowiednią ilość pieniędzy, które chcemy wpłacić. Przykładowo, wpłacając do banku 50 tys. zł na rok, można liczyć na zysk rzędu 2 tys. zł. Biorąc pod uwagę fakt, że otrzymujemy gwarancję zwrotu środków i nie musimy robić nic poza założeniem lokaty, jest to naprawdę satysfakcjonujący zarobek (abstrahując od inflacji, która sprawia, że bardziej niż o "zarobku" mówimy o ucieczce przed jeszcze większym spadkiem wartości pieniędzy). 

Niezależenie jednak od tego, na jaką propozycję się zdecydujemy, musimy pamiętać, że każdorazowo od zysku z lokaty, bank pobierze 19% podatku dochodowego.

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy