Reklama

LISZNA: Jak długo można czekać na kilometr drogi? [FOTO]

Opublikowano: czw, 7 maj 2020 19:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawa odcinka drogi dojazdowej do miejscowości Liszna ciągnie się już długo i póki co nie widać perspektyw na nową nawierzchnię. Chodzi o dokładnie 1,20 km drogi dojazdowej, która wiedzie przez las. Korzystają z niej mieszkańcy Lisznej, leśnicy wywożący drzewo ze ścinki oraz turyści, którzy korzystają ze spływu pontonami.

Droga leży w jurysdykcji Starostwa Powiatowego. W ciągu tygodnia przemierzają ją mieszkańcy, dostawcy i kierowcy transportu drzewnego. W weekendy natomiast z tej drogi korzystają piesi, rowerzyści a w sezonie turyści, korzystający ze spływów pontonowych. Wioska kończy się bowiem malowniczym spadem wprost do rzeki San. W sezonie grzybobrania pojawiają się tu liczni grzybiarze, którzy w urokliwym lesie mają swoje miejsca na dorodne podgrzybki i rydze.

Tym samym droga na Liszną cieszy się dużą popularnością, pomimo tego, że nie jest drogą przelotową. Jednak swoim stanem nawierzchni może wystraszyć nawet najbardziej zatwardziałych miłośników bezdroży. Mieszkańcy Lisznej niestety muszą codziennie z niej korzystać, gdyż jest to jedyne połączenie z miastem i innymi miejscowościami. Jazda po tej drodze to istny slalom gigant. Kierowcy, aby ominąć potężne dziury, zjeżdżają na pobocze i ostro hamują. 

Batalia o drogę do Lisznej trwa około 10 lat, ponieważ wtedy była zrobiona część drogi, a reszta obiecana była w najbliższym czasie. Obecny sołtys, Piotr Baran jest już trzecią kadencję na stanowisku i od początku swojego sołtysowania walczy o ten nieszczęsny kawałek asfaltu. 

Na wspomnianym odcinku drogi 24 kwietnia wykonano "bieżące naprawy" - czytaj: wysypano i ubito mieszankę mineralno - bitumiczną. Po zaledwie 4 dniach nawierzchnia wyglądała tak, na załączonych fotografiach. 
Mieszkańcy są poirytowani i już nie wierzą, że ktokolwiek jest w stanie coś tym zrobić. Obiecanek wszak było sporo...a kończyło się na "bieżących naprawach".

- Naprawili? A jakże! Będzie kilka dni, jak wylali asfalt do dziur. I na ile to starczy? Już widzieliśmy te naprawy, przez 10 lat widzimy! Chyba trzeba tragedii, żeby się wydarzyła, jak ktoś tu się mijać będzie albo nie daj Boże, jak dziecko czyjeś potrącą - bulwersuje się pan Marek, mieszkaniec Lisznej.

Mieszkańcy wraz z sołtysem i Radą Sołecką wystosowali dzień przed "remontem" petycję:

 

Sołtys i Rada Sołecka miejscowości Liszna w imieniu mieszkańców, zwracamy się z prośbą o pilne zaplanowanie i wykonanie jeszcze w tym roku kalendarzowym, remontu drogi powiatowej nr 2222 R Liszna-Sanok w kilometrze 1+400÷2+890 wraz z wymianą nawierzchni z odwodnieniem.

Odcinek drogi o którym mowa powyżej, jest całkowicie zdegradowany i znajduje się w tragicznym stanie technicznym co grozi nawet przerwą w komunikacji kołowej.

Jesteśmy świadomi, że Starostwo poniosło wydatki na projekt remontu tej drogi ale niestety wykonanie projektu nie poprawi stanu technicznego korony drogi, dlatego liczymy na podjęcie odpowiednich działań, które przyniosą poprawę przejezdności bez szkody dla pojazdów i bezpieczeństwa ich użytkowników.

Zarówno My jak i Zarządca drogi powinniśmy się wstydzić, że przedmiotowy odcinek jest w opłakanym stanie i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia dla jej użytkowników. Przypominamy, że na wykonanie projektu zostały przekazane publiczne pieniądze (m.in. z naszych podatków), dlatego nie możemy zrozumieć, że jesteśmy zbywani obietnicami bez pokrycia, a stan drogi jaki był, taki jest bez żadnej poprawy od kilku lat i systematycznie się pogarsza.

Wyprzedzając Państwa odpowiedź, pomimo szczerych chęci, Wójta Gminy Sanok nie stać na pokrycie chociażby części kosztów związanych z remontem drogi powiatowej z budżetu Gminy.

W związku z takim stanem drogi została zawieszona komunikacja zbiorowa, a mieszkańcy, szczególnie starsi, zostali pozbawieni możliwości korzystania z transportu zbiorowego m.in. korzystania z wizyt u lekarzy i zaopatrywania się w podstawowe środki bytowe.

Droga jest dziurawa, pełna kolein i wyrw asfaltowych co powoduje, że przejazd tym odcinkiem drogi wymaga nadzwyczajnych umiejętności i zachowania najwyższej ostrożności nie tylko ze strony kierowców ale także innych użytkowników (np. pieszych), gdyż zdegradowane i zniszczone są pobocza.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ na dewastację drogi jest zrywka i transport drewna, które jest pozyskiwane na terenie okolicznego lasu. Pomimo ograniczeń tonażowych, transport drewna ciężkimi pojazdami odbywa się na całym odcinku drogi powiatowej również przez naszą miejscowość. Zleceniodawcy nie zwracają uwagi na warunki pogodowe i oznaczenia o ograniczeniach, co miało miejsce m.in. na przełomie lutego i marca bieżącego roku, czego dowodem są uszkodzenia pobocza.

Codziennie przejeżdżając tą drogą do pracy i z powrotem, narażamy nasze pojazdy na uszkodzenia zawieszenia, podwozia oraz karoserii co będzie skutkowało w przyszłości zbiorowym pozwem Zarządcy drogi o zwrot kosztów naprawy a także rekompensaty za wynajęcie pojazdów zastępczych.

Samo pozostawienie znaków ostrzegawczych oraz zasypywanie pojedynczych dziur asfaltem na zimno i udeptywanie ich przez pracowników służb drogowych nie przynosi zamierzonych efektów, jest tylko rozwiązaniem tymczasowym, a nas mieszkańców i użytkowników taki remont nie satysfakcjonuje, a wręcz irytuje i drażni. Taki rodzaj remontu, żeby był skuteczny, powinien być wykonywany w odstępach nie większych niż 1 miesiąc. Wtedy koszt całorocznego utrzymania tej drogi w stanie bezszkodowej będzie niewspółmiernie wysoki i nieefektywny.

Przypominamy, że najbardziej krytyczny stan tego odcinka nawierzchni drogi ma miejsce w okresie wczesnowiosennym i wiosennym.

Nie potrafimy zrozumieć dlaczego wspomniany odcinek drogi powiatowej od tylu lat nie był zmodernizowany mimo wielu obietnic i zapewnień przedwyborczych ze strony Panów Starostów i Radnych Powiatowych ostatnich kadencji.

Nasza prośba jest podyktowana troską o zapewnienie całorocznego, bezszkodowego czyli normalnego dojazdu do naszych domostw oraz pracy w celu zdobycia środków do życia.

Jeszcze raz prosimy o pochylenie się nad tym problemem i pozytywne załatwienie naszej, niecierpiącej zwłoki sprawy.

 

Z poważaniem Mieszkańcy m. Liszna


Petycję wraz z załącznikami wysłano do adresatów przedstawionych poniżej:

Poczekamy i zobaczymy. Do sprawy powrócimy a w najbliższym czasie i pokażemy jak jedzie się "naprawioną" drogą do Lisznej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE