Reklama

Liro-Fonia - koncertowy projekt w BWA Galeria Sanocka

Opublikowano:
Autor:

Liro-Fonia - koncertowy projekt w BWA Galeria Sanocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapraszamy Państwa w bogaty świat dźwięków liry korbowej. Koncert odbędzie się 20 października o godzinie 19.00 w BWA Galerii Sanockiej. Wstęp bezpłatny.

Liro-Fonia jest to koncertowy projekt grupy przyjaciół, pasjonatów liry korbowej, tradycji muzycznej, dawnego jak i nowoczesnego brzmienia tego instrumentu. Każdy z muzyków prezentuje swój własny styl, brzmienie, świat. W połączeniu tych światów zrodził się projekt TransLira, który w naturalny sposób połączył ich podczas wspólnego muzykowania. Uczestnikami projektu są wykładowcy i uczestnicy projektu „Lira korbowa – reaktywacja rzemiosła, muzyki, tradycji" w ramach Stypendium MKiDN przyznanemu Staszkowi Nogajowi. Były to warsztaty lirnicze o zasięgu ogólnopolskim, które odbywały się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku od maja do września. Miejsce warsztatowych spotkań nie było przypadkowe, bo od niedawna w Rynku Galicyjskim muzeum znajduje się zrekonstruowana Pracownia Mistrza Stanisława Wyżykowskiego, nestora liry korbowej w Polsce. Chcemy zabrać Państwa w podróż z lirą korbową i pokazać ten instrument jak najwszechstronniej – ukazując jego wielowiekową tradycję i całkiem nowe możliwości. Przypomnimy świat dawnych pieśni dziadowskich, pieśni łemkowskich i ukraińskich. Zagramy również współczesne autorskie kompozycje oraz muzykę improwizowaną na lirach, a także przetworzoną elektroniką.

 

 

Wykonawcami wieczoru będą:

Piotr Wawrzkiewicz - pasjonat dawnej tradycji wędrownych dziadów-lirników i pieśniarzy. Zaśpiewa dawne pieśni wędrownych lirników, a także „nową pieśń dziadowską".
Daria Kosiek - wokalistka zespołu Widymo. Zaśpiewa pieśni ukraińskie i łemkowskie z towarzyszeniem lir.
Stanisław Nogaj - twórca lir i lirnik. Zaprezentuje własną kompozycję na lirę korbową.
Paweł Płoskoń jest absolwentem aranżacji muzycznej i lirnikiem. Zagra współczesne utwory na lirę.
Maciek Harna - lider grupy Matragona, na lirze gra także z zespołem KSU i słowackim Karpatonem. Zagra muzykę tradycyjną oraz własną.
Maciej Cierliński - zawodowy lirnik. Jest muzykiem w wielu zespołach, m.in. takich jak Tołhaje czy Yerba Mater. Zagra kompozycje współczesne oraz improwizowane.

 

Wspólnie też wykonamy kilka utworów improwizowanych, transowych, pokazujących przestrzeń, jaką można odnaleźć w dźwiękach tego niezwykłego, starego instrumentu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE