Reklama

LI sesja Rady Powiatu Sanockiego za nami. Głównym tematem rozmów szpital w Sanoku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Powiat Sanocki

LI sesja Rady Powiatu Sanockiego za nami. Głównym tematem rozmów szpital w Sanoku - Zdjęcie główne

foto Powiat Sanocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnia sesja Rady Powiatu Sanockiego rozpoczęła się minutą ciszy dla upamiętnienia zmarłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Jedną z pierwszych uchwał, którą podczas sesji przyjęli radni, była uchwała w sprawie pozbawienia drogi nr 2263R Nowy Łupków przez wieś kategorii drogi powiatowej. Następna uchwała dotyczyła zwrotu dochodów dla Domu Dziecka w Sanoku, zwiększenia planu finansowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na 2022 rok o kwotę 10 000 zł na zakup klimatyzatora, urządzenia wielofunkcyjnego oraz sprzętu komputerowego niezbędnego do wyposażenia stanowiska pracy psychologa.

Radni podjęli też uchwałę w sprawie rozdysponowania otrzymanych środków finansowych na pomoc obywatelom Ukrainy, zwiększenia części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022 w związku z realizacją przez Powiat Sanocki zadania związanego z zatrudnieniem nauczycieli, pedagogów i pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów i terapeutów pedagogicznych od 1 września.

Podjęto uchwałę, która zmienia kilometraż inwestycji dotyczącej przebudowy drogi Sanok - Dobra oraz uchwałę o konieczności zachowania ruchu samochodowego i pieszego przez obecny most na rzece San przy ulicy Biała Góra w Sanoku z chwilą oddania do użytku nowej przeprawy mostowej. Radni zagłosowali też za wysłaniem apelu do Zarządu Województwa Podkarpackiego w sprawie podjęcia uchwały powołującej Jerzego Ginalskiego na kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W trakcie trwania sesji wprowadzono do porządku obrad dwa wnioski pilności. Pierwszy z nich dotyczył zamiaru oddania w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku niezabudowanej działki stanowiącej własność Powiatu Sanockiego, położonej w Sanoku w dzielnicy Dąbrówka. Drugi z wniosków dotyczył konkursu grantowego "Cyfrowy Powiat" oraz zakupów poniesionych w ramach jego realizacji.

W punkcie obrad "Interpelacje i zapytania radnych" przewodniczący Robert Pieszczoch odczytał interpelację radnego Stanisława Lewickiego, który pytał o podjęte działania oraz zlecone i opracowane koncepcje programowe i projekty techniczne dotyczące dróg Pobiedno - Dudyńce, Besko - Mymoń oraz Długie - Pakoszówka.

Sesję Rady Powiatu Sanockiego zdominował temat SPZOZ w Sanoku. Radny Sebastian Niżnik pytał o kondycję ekonomiczną sanockiego szpitala oraz o realizację planu naprawczego. Szczegółów w tym temacie udzielał radny Tadeusz Nabywaniec, przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Socjalnej. Jak podkreślił radny Nabywaniec, na obecnym etapie nie można jeszcze stwierdzić, czy plan naprawczy szpitala przynosi efekty, ponieważ jest wdrażany dopiero od pół roku. Radny omówił poszczególne obszary planu naprawczego, w którym jest mowa m.in. o zarządzaniu stanami magazynowymi.

- W okresie pandemii stany magazynowe były większe- tłumaczył radny.- Obecnie zmniejszamy liczbę zapasów, co oznacza, że mamy do zapłacenia mniej faktur. W szpitalu uszczelniono też system zamawiania leków, który prowadzony jest w formie elektronicznej, co pozwala na pełną kontrolę wydawanych lekarstw.

Tadeusz Nabywaniec poinformował również o wprowadzeniu infolinii, która umożliwia elektroniczną rejestrację pacjentów do poradni na konkretną godzinę i eliminuje tzw. okienka. Radny wspomniał też, że w sanockich poradniach nie ma limitowanych świadczeń, co oznacza, że lekarze mogą przyjmować dowolną liczbę pacjentów. Im więcej chorych uzyska pomoc, tym więcej pieniędzy wpływa do naszej służby zdrowia. Jednak poważnym problemem jest brak lekarzy. 

- Naszemu szpitalowi przeszkadzają złe opinie- podkreślił Tadeusz Nabywaniec.- Wielu mieszkańców powiatu sanockiego korzysta z usług innych placówek, a później są zaskoczeni, bo okazuje się, że pracują w nich lekarze sanockiego szpitala. Pacjenci nie posiadają wystarczającej wiedzy o wykonywanych w SPZOZ w Sanoku zabiegach, szukając pomocy w innych ośrodkach. Przykładowo na Śląsku na wycięcie migdałów czeka się dwa lata, a u nas czas oczekiwania wynosi do 2 tygodni. Potrzeba większej promocji w lokalnym środowisku o świadczonych przez szpital usługach.

Radny Tadeusz Nabywaniec zaznaczył, że zmniejszenie liczby łóżek w sanockim szpitalu nie wpłynęło na jakość świadczonych usług oraz, że do przekształcenia oddziału otolaryngologicznego najprawdopodobniej nie dojdzie, bo możliwości zabiegowego oddziału są bardzo duże. 

Znaczące oszczędności ma przynieść przeniesienie Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc z budynku przy ul. Kochanowskiego do budynku przy ul. Lipińskiego. Miesięczny koszt dzierżawy pomieszczeń w budynku przy ulicy Kochaniwskiego to ponad 3 tys. zł, a obecnie miałby wynosić nawet 6 tys. zł.

Radny Damian Biskup zwrócił uwagę, że mamy jeden z nielicznych szpitali w Polsce, w którym funkcjonuje punkt pobrań badań dla dzieci oraz przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne na bardzo wysokim poziomie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy