Reklama

LESKO: Niezwykle cenne znalezisko. Wykopali armatę z XVIII wieku! [ZDJĘCIA+VIDEO]

Opublikowano: pt, 19 lip 2019 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy zajmujący się renowacją murów obronnych wokół zamku wykopali wczoraj armatę z XVIII wieku. Przysypane ziemią działo zachowało się w dobrym stanie, widoczny na nim ślad szlachecki rodziny Stadnickich herbu Szreniawa.

Stadniccy – rodzina szlachecka herbu Szreniawa bez Krzyża. Korzenie rodu Stadnickich sięgają końca XIV w.
W tej chwili na miejscu pracuje konserwator zabytków. Więcej informacji niebawem.

Na niezwykle cenne znalezisko, z punktu widzenia archeologicznego i historycznego, natknięto się w czwartek 18.07, w trakcie prac remontowo-budowlanych w obrębie tzw. "baszty czarnej" zamku w Lesku. Z racji zabytkowego charakteru tego miejsca wszystkie prace ziemne objęte są nadzorem archeologicznym. Gruz kamienny zalegający wnętrze baszty skrywał na głębokości ponad 3 m odlaną z żeliwa lufę armatnią. Ma ona 180 cm długości i pierwotnie miotała kule o średnicy około 5,5 cm. Nieznana jest jeszcze jej dokładna waga ale wydobycie nastręczyło sporo kłopotów 6 pracującym na miejscu robotnikom. Przeniesiono ją w bezpieczne miejsce i wstępnie oczyszczono co odsłoniło na jej powierzchni znak... herb Szreniawa oraz datę. Wyraźnie widoczne są dwie pierwsze cyfry 1 i 7. Dwie dalsze pozostają zamazane i możemy się jedynie domyślać, że może to być 09 lub 69. Herb Szreniawy może wskazywać raczej na pierwszą z tych dat kiedy to zamek był jeszcze we władaniu Stadnickich. Dokładne odczytanie wspomnianych cyfr musi poczekać do wykonania pełnej konserwacji znaleziska. 
Jest to bez wątpienia odkrycie unikatowe i bardzo cenne. Pozyskanie tak okazałych zabytków w drodze badań archeologicznych, dodatkowo noszących na sobie znaki mogące powiązać je z konkretnym miejscem, rodem i czasem należą do rzadkości nie tylko w naszym rejonie - relacjonuje dla nas mgr Marcin Glinianowicz, Archeolog Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.