Reklama

Leon Getz - Malarstwo. W piątek uroczysty wernisaż w Sali Gobelinowej w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Historyczne w Sanoku

Leon Getz - Malarstwo. W piątek uroczysty wernisaż w Sali Gobelinowej w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku - Zdjęcie główne

foto Muzeum Historyczne w Sanoku

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w ten piątek odbędzie się uroczysty wernisaż dzieł malarskich ukraińskiego artysty Leona Getza (1896 - 1971). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 w Sali Gobelinowej w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania do 8 maja br.

Leon Getz urodził się w 1896 roku we Lwowie, w latach 1919-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Sanoku spędził lata 1925-1944 i ten okres był w jego twórczości najważniejszy. Tutaj dojrzewał i z tego pejzażu czerpał inspirację. W latach 20. i 30. jego twórczość bliska była – jak pisze w katalogu Wiesław Banach – podjętemu w specyficzny sposób ekspresjonizmowi, który zbliżał się czasami do poszukiwań formistów.

Konstruował obraz z niemalże kubistyczną konsekwencją, dążąc do ekspresji poprzez przestrzenne i dynamiczne zarazem działanie płaszczyzn określonych łukowatymi liniami, kreowanie nastroju sposobem ukazywania pejzażu, najczęściej miejskiego, z całym odczuciem architektoniki kompozycji wysterylizowanej ze zbędnych, zakłócających klimat szczegółów. Kolorystyka obrazów, nawiązująca do tonacji lokalnej, przeważnie utrzymana jest w dość wąskiej gamie.

W tematyce obrazów dominują pejzaże miejskie. Twórca doskonale komponuje na płótnie architekturę Sanoka, piętrzącą się zabudowę skarpy oraz wąskie uliczki z mrocznymi zaułkami i podwórkami. Na co dzień artysta był nauczycielem w gimnazjum i Seminarium Nauczycielskim Żeńskim, a w 1930 roku założył w Sanoku muzeum Łemkiwszczyna. W latach 1939-1944 był dyrektorem muzeum w sanockim zamku. Po II wojnie malarstwo Getza stopniowo oddalało się od wcześniej wypracowanych form. Artysta na stałe wyprowadził się do Krakowa, gdzie pracował w Akademii Sztuk Pięknych.

 

Po pewnym czasie stan zdrowia zmusił go do zrezygnowania z malarstwa i oddania się rysunkowi. Między 1956 a 1964 rokiem wykonał ponad 150 rysunków przedstawiających architekturę Krakowa, które podarował tamtejszemu Muzeum Historycznemu. W Sanoku odbyły się jego trzy indywidualne wystawy: w latach 1930, 1931, 1940, a po wojnie dwie w Muzeum Historycznym w Sanoku: w 1981 i 2005 roku. Zmarł w 1971 roku w Krakowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim (kwatera: PAS 69A; rząd: czwarty; miejsce: po prawej).

 

W roku 2004 Muzeum Historyczne w Sanoku opublikowało, opracowany przez Wiesława Banacha, katalog zbiorów Leona Getza. Prace artysty prezentowane są na stałej wystawie malarstwa XX w. w podziemiach sanockiego zamku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy