Reklama

Latające kleszcze atakują ludzi i zwierzęta. Żywią się krwią i przenoszą paskudne choroby

Opublikowano:
Autor:

Latające kleszcze atakują ludzi i zwierzęta. Żywią się krwią i przenoszą paskudne choroby  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Latające kleszcze atakują. Kleszcz ze skrzydłami to strzyżak jeleni (sarni). Lasy Państwowe ostrzegają - w lasach ciągle są strzyżaki. Latające kleszcze to pasożyty. Atakują zwierzęta i ludzi. Czy kleszcz ze skrzydłami jest groźny? Jak wygląda ugryzienie strzyżaka jeleniego?

Kleszcz ze skrzydłami to inaczej strzyżak jeleni (sarni). Owad ten żyje w polskich lasach. Strzyżak jeleni jest podobny do kleszcza. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Ugryzienia strzyżaków jelenich mogą być bardzo bolesne. Strzyżak bywa w niektórych rejonach Polski nazywany strzyżakiem jelenim, łowikiem lub jelenią wszą. 

Owady te różnią się od kleszczy głównie tym, że mają skrzydła i latają na krótkie dystanse. Gdy wczepią się w żywiciela, trudno je wyciągnąć. Tracą wtedy skrzydła i w ten sposób upodobniają się do kleszczy. 

Zwykle latające kleszcze spotykamy od czerwca do września, jednak jeśli jest wystarczająco ciepło - chmary strzyżaków atakują o wiele dłużej. Tak jest właśnie tej jesieni - informują Lasy Państwowe.

Czy zetknięcie z nimi jest groźne? Są badania, które dowodzą, że mogą przenosić chorobotwórczą bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne (egzemę). Pojawiają się też doniesienia o tym, że łowiki przenoszą bakterie z rodzaju Anaplasma i Borrelia, które powodują odpowiednio anaplazmozę oraz boreliozę.

 U osób wrażliwych i alergików ugryzienie może jednak doprowadzić do reakcji alergicznej, także wtórnej. Ich głównym objawem są silnie swędzące, rumieniowe zmiany skórne.

 

Jak się chronić?

O ile pogryzienie przez strzyżaki nie stanowi poważnego zagrożenia, to trudno go uniknąć, jeśli się z nimi zetkniemy. Nie ma bowiem żadnego sposobu o potwierdzonej skuteczności, który by chronił przed ich atakiem. Łowiki "polują" jednak głównie na ciemno ubarwione zwierzęta. Stąd można  ubierać się w jasne rzeczy, jeśli zamierzamy się wybrać do lasu albo w jego okolicę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE