reklama

Lądowiska dla śmigłowców LPR będą w każdej miejscowości?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lądowiska dla śmigłowców LPR będą w każdej miejscowości? - Zdjęcie główne

Czy lądowiska dla helikopterów powinny być w każdej miejscowości? | foto Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas ostatnich obrad Rady Gminy Miasta Sanoka, poruszono temat miejsc do lądowania dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Padła propozycja stworzenia takowych miejsc w każdej miejscowości w gminie Sanok. Jak rozwinął się temat?
reklama

Lądowiska w każdej miejscowości

Sołtys z Łodziny w ramach wolnych wniosków zabrał głos w sprawie, która wg niego dotyczy wszystkich miejscowości. Przytoczył zdarzenie, które miało miejsce u niego w miejscowości, w związku z wezwaniem w godzinach wieczornych pogotowia. Ze względu na to, że droga w Dębnie jest zamknięta, wezwano na pomoc śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 Zostałem poinformowany, że muszę wyznaczyć teren, gdzie śmigłowiec może lądować. Znalazłem jakąś działkę, oświetliłem ją quadem, by zaznaczyć, gdzie ma lądować. Po czym przyjechały 3 straże pożarne bojowymi samochodami, 15 osób, a śmigłowiec wylądował zupełnie gdzie indziej. W sumie w akcji brało udział 20 osób. 

- opowiada Eugeniusz Więcek, Sołtys Łodziny.

reklama

W związku z powyższym, sołtys zapostulował o wyznaczenie w każdej miejscowości stałego miejsca lądowania dla śmigłowców, ze względu na to, że liczba podobnych problemów stale wzrasta, a podobne zdarzenia miały także miejsce w innych okolicznych miejscowościach,  na przykład w Dobrej czy Hłomczy. Słowa sołtysa potwierdziła jeszcze jedna osoba, biorąca udział w obradach.

Wójt Gminy Sanok odniósł się do tego wniosku, deklarując, że zaczerpnie informacji i zorientuje się w owym temacie, natomiast nie wyobraża sobie wprowadzenia zaproponowanego wyjścia w takich miejscowościach jak Niebieszczany czy Lalin,  których powierzchnia zajmuje kilka kilometrów. Z racji, że owe wsie są „rozciągnięte”,  tylko jedno miejsce do lądowania mogłoby być niefektywne i niewystarczające. Wójt wspomina, że pilot śmigłowca sam analizuje teren i wybiera najdogodniejsze miejsce lądowania dla służb ratunkowych tak, aby lekarz czy ratownicy medyczni mieli możliwie jak najbliższą drogę o poszkodowanego. Nadmienił także, że zorientuje się jakie kroki można poczynić w owym temacie.

reklama

 

 Ile w ubiegłym miesiącu było interwencji Lotniczego pogotowia Ratunkowego? 

 W ostatnie dni października i początek listopada (28.10-3.11.2024 r.) Sanok:  6 wylotów (5 wypadków, 1 zachorowanie).

 Kolejne jesienne statystyki za okres 4-11.11. 2024 r. Sanok:  4 wyloty (3 wypadki, zachorowanie).

 Okres 12-17.11. 2024 r. Sanok: brak interwencji 

 Okres 18-24.11. 2024 r. Sanok: 2 wyloty (wypadek, zachorowanie) 

Aktualny wykaz gminnych miejsc do lądowania

źródło: lpr.com.pl

reklama

 

W miesiącu listopadzie służby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka udały się na kilkanaście interwencji. Jak rozwinie się temat powstania lądowisk w każdej miejscowości gminy Sanok? 

Drodzy mieszkańcy, jakie jest wasze stanowisko w tej sprawie?

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo