Reklama

Kutia inaczej

Opublikowano:
Autor:

Kutia inaczej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kutia to nie tylko popularna potrawa, ale również nazwa imprezy, która wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Szczawne-Kulaszne, działające w strukturach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne i Kulaszne.

Większości mieszkańców naszego regionu kutia jest znana jako obrzędowa potrawa Słowian, składająca się z obtłuczonego ziarna pszenicy, maku, orzechów i miodu. Każdy ze składników ma swoją symbolikę: ziarno pszenicy - symbol życia; mak - symbol dostatku, płodności i urodzaju, ale też wiecznego snu i śmierci; orzechy - symbol człowieka, mądrości, szczęścia i zdrowia; miód - pokarm bogów i ich dar, jeden ze starożytnych znaków chrześcijaństwa - symbol dobrej nowiny, jaką przynosi na świat Chrystus. Jednak najważniejsze jest to, że kutia symbolizuje jedność rodu, pokoleń przeszłych, obecnych i przyszłych, zwycięstwo życia nad śmiercią. Tradycja przygotowywania kutii zachowała się jeszcze w wielu domach. Jest znana na terenach Polski Wschodniej, a zwłaszcza w regionach, zamieszkiwanych przez wyznawców wschodnich obrządków chrześcijaństwa. Podaje się ją w wigilię Bożego Narodzenia i wigilię Święta Objawienia Pańskiego, jako najważniejsze obrzędowe danie wieczoru.

Właśnie kutia otwiera kolejny rok działalności stowarzyszenia. I tak też jest w roku 2017, gdyż 11 lutego już po raz czwarty panie z KGW zorganizowały wyśmienitą zabawę. Smaczne potrawy, przyjazna atmosfera, regionalna muzyka przyciągnęły komplet gości. Zabawa trwała do białego rana i w sposób symboliczny podkreślała jedność lokalnej społeczności, wspólnoty, która zna i szanuje bogactwo dziedzictwa kulturowego regionu. Panie z KGW Szczawne-Kulaszne podkreślają, że doskonale znają wartość swojej społecznej działalności na rzecz wsi. A zarząd stowarzyszenia dodaje, że rok 2017 zaczyna się bardzo dobrze dla organizacji:
- Trwają intensywne przygotowania do I Beskidzkiego Forum Stowarzyszeń, zaplanowanego na 18 marca w Dukli. Powiat sanocki na Forum reprezentuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Na Rzecz Rozwoju Wsi: Szczawne i Kulaszne. Panie z KGW, rękodzielnicy, społecznicy będą mieli okazję do zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców. Pracujemy na rzecz Szczawnego i Kulasznego, promujemy gminę Komańcza. Dlatego nie są nam straszne pohukiwania krytyków, z których należy się wyłącznie śmiać. Łatwo mówić, trudniej działać. Łatwo skłócić ludzi, trudniej pogodzić. Działamy dalej dla dobra wspólnego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE