Reklama

Ku pamięci tych, co tutaj żyli

Opublikowano:
Autor:

Ku pamięci tych, co tutaj żyli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Gminy Lutowiska 29 grudnia podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika poświęconego pamięci ludności bojkowskiej, pochodzącej z Lutowisk i okolic, wysiedlonej do byłej USRR.

Uchwałę podjęto na wniosek rodzin ukraińskich wysiedlonych w 1951 roku z terenu wsi Lutowiska, Żurawin, Krywka, Smolnik, Dwerniczek, Chmiel. Pomnik zostanie wzniesiony obok stojącej miniaturki cerkwi w Lutowiskach, w miejscu nieistniejącej świątyni.

Jego fundatorami są przedstawiciele rodzin wysiedlonych na Ukrainę, a wykonawcą obiektu będzie Bogusław Kochanowicz z Rabego, wójt gminy Czarna.

- Sprawą ustawienia pomnika wysiedlonej ludności bojkowskiej z terenu gminy Lutowiska w 1951 r. Zajmuję się od kwietnia 2016 r. jako osoba prywatna - mówi wójt. - Reprezentuję panią Natalię Klasztorną, której przodkowie mieszkali kiedyś w Lutowiskach. Sam jestem potomkiem przesiedlonych w Bieszczady osób z terenów Sokalszczyzny w ramach Akcji H-T 1951. Stąd moje zainteresowanie tym tematem. Po postawieniu pomnika w Lutowiskach liczę na pomoc strony ukraińskiej w ustawieniu podobnego w Krystynopolu (Czerwonogradzie) - dodaje Kochanowicz.

Pomnik będzie wzniesiony w formie pękniętego głazu z tablicą w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Więcej w 2 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE