Reklama

Ks. Zdzisław Peszkowski - zasłużony harcerz i działacz społeczny

Opublikowano:
Autor:

Ks. Zdzisław Peszkowski - zasłużony harcerz i działacz społeczny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Muzeum Katyńskim w Warszawie otwarto wystawę biograficzną poświęconą życiu i działalności księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, urodzonego 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku.

Otwarcie miało miejsce w środę, 12 kwietnia, po uroczystej mszy świętej sprawowanej przez biskupa polowego ks. Józefa Guzdka w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wystawa biograficzna znajduje się w głównym holu muzeum i jest poświęcona życiu i działalności księdza Peszkowskiego, absolwenta sanockiego gimnazjum i liceum, drużynowego 2 DH im. Franciszka Żwirki w sanockim hufcu, Honorowego Obywatela Miasta Sanoka, patrona Hufca Ziemi Sanockiej i Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku, jeńca Kozielska, wieloletniego kapelana Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, Naczelnego Kapelana ZHPpgK, kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla.

Wystawa nosząca tytuł "Zdzisław Peszkowski – harcerz, żołnierz, ksiądz, działacz społeczny" w 5 dużych gablotach pokazuje dokumenty, fotografie i pamiątki udostępnione przez Fundację Golgota Wschodu, której ksiądz był założycielem. Jeden dokument (akt nadania stopnia podharcmistrza z 1938 r.) pochodzi z Izby Pamięci w Domu Harcerza w Sanoku. Najcenniejszą pamiątką jest sutanna księdza i słynna stuła, która bez szwanku wyszła z katastrofy smoleńskiej (wiozła ją na uroczystość do Katynia prezes Fundacji Golgota Wschodu, Teresa Walewska – Przyjałkowska). Otwarcia wystawy dokonał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który w swoim wystąpieniu podkreślił zasługi ks. Z.J. Peszkowskiego dla ujawnienia całemu światu prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Przemawiająca również na tej uroczystości prezes Ferderacji Rodzin Katyńskich, Izabella Sariusz-Skąpska, powiedziała znamienne słowa: Rodziny katyńskie zaczęły się wtedy, kiedy z dołów śmierci wydobyto pierwsze szczątki, ale rodziny katyńskie jako organizacja zaczęły się wtedy, kiedy zaczęliśmy się wsłuchiwać w słowa ks. Peszkowskiego.
Zwróciła się także do zebranych, aby właśnie teraz, w okresie Triduum Paschalnego, wczytali się w słowa rozważań niezwykłej Drogi Krzyżowej autorstwa ks. Peszkowskiego. Dodam, że właśnie te rozważania były czytane podczas ubiegłorocznej Harcerskiej Drogi Krzyżowej po Górach Słonnych.

W księdze pamiątkowej wystawy pozwoliłam sobie wpisać następujące słowa: Sanok jest dumny ze swojego wielkiego Syna. Sanok pamięta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE