Reklama

Krytycznym okiem turysty

Opublikowano:
Autor:

Krytycznym okiem turysty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Karpaty, na podstawie wypełnionych przez wczasowiczów ankiet, zbiera istotne informacje o ich oczekiwaniach, a następnie przekazuje je do realizacji samorządowcom.

Bieszczady odwiedzają najczęściej turyści średniozamożni (przeważają rodziny utrzymujące się z własnego małego przedsiębiorstwa, rodziny z dziećmi, emeryci, studenci, wycieczki szkolne, mieszkańcy dużych miast). Przyjeżdżają tutaj głównie latem oraz na dłuższe weekendy.

– Opinie turystów o Bieszczadach zebrane w 2015 r. niewiele różnią się od wypowiedzi z 2014 roku – zauważa Stanisław Orłowski, przewodnik PTTK. – Oznacza to, że straciliśmy rok, niewiele czyniąc w poprawieniu stanu infrastruktury turystycznej i inwestycji.

Na co narzekają turyści?
Studenci, młodzież i rodziny z dziećmi narzekają na wysokie ceny biletów wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, muzeów i galerii oraz na wysokie ceny posiłków w barach i restauracjach. Twierdzą, że ceny te nie mają nic wspólnego z edukacją czy promocją, lecz są odzwierciedleniem „żarłocznego kapitalizmu”. Według nich sezon turystyczny jest krótki, więc wśród tutejszych dominuje chęć szybkiego wzbogacenia się, aby przetrwać martwy okres.

Organizatorzy kolonii letnich krytykują wysokie ceny usług i wstępów, brak możliwości zakupienia pamiątek na różnego rodzaju konkursy organizowane dla dzieci. Twierdzą, że sprzedawcy często nie mogą im wystawić rachunku, zasłaniając się na ogół nieobecnością szefa. Skarżą się też na brak dobrze utrzymanych i wykoszonych szlaków spacerowych w sąsiedztwie wsi letniskowych (np. Baligród, Berezka, Bóbrka, Solina, Bukowiec, Cisna, Olszanica, Polańczyk, Myczków, Rajskie, Wołkowyja, Zwierzyń) i miast (Lesko, Ustrzyki Dolne). Zwracają uwagę na szlaki zarośnięte trawami, pokrzywami i chaszczami.

Wielu kierowników kolonii zapewniło, że więcej nie wróci w Bieszczady, ponieważ nie znaleźli u nas dobrej oferty wypoczynku dla dzieci w najbliższym sąsiedztwie obiektów kolonijnych. Podobną opinię wyrażają rodziny z dziećmi.

Więcej w 47 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE