Harcmistrz Krystyna Chowaniec
W uzasadnieniu nominacji dla harcmistrz Krystyny Chowaniec, komendanta sanockiego hufca ZHP czytamy:
Uznany pedagog, wizytator oświaty, instruktor harcerski, komendant hufca sanockiego ZHP, członek władz naczelnych ZHP. Imponujący jest jej zapał i chęć pracy z młodzieżą, poczucie odpowiedzialności za młode pokolenie, kształtowanie poczucia tożsamości i patriotyzmu, pasja, pracowitość i sumienność. Wolontariusz harcerski od 30 lat. Harcerze pod przewodnictwem Krystyny Chowaniec biorą udział w akcjach: upamiętniania śmierci Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców polskiego skautingu, rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i Warszawskiego, Dnia Katyńskiego, święta Konstytucji 3 Maja i Wojska Polskiego, święta Niepodległości.
Harcerze pod opieką Krystyny Chowaniec organizują uroczystości rocznicowe związane z rozstrzelaniem 112 więźniów na górze Gruszka. Sanoccy harcerze uczestniczą w ważnych wydarzeniach narodowych: otwarcie cmentarza w Miednoje, uroczystości rocznicowe w Katyniu, rajdzie na Monte Casino, gdzie sanoccy harcerze pełnili honorową służbę.
Jako komendantka hufca, Krystyna Chowaniec organizuje każdego roku wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Troszczy się o wszechstronny rozwój zuchów i harcerzy.
Jest autorką kilku opracowań na temat ks. Zdzisława "Jastrzębiec" Peszkowskiego, patrona sanockich harcerzy. Spisała i przygotowała do drugu wspomnienia kuriera ZWZ AK Jana Łożańskiego "Orzeł z Budapesztu". Krystyna Chowaniec przyczyniła się do posadzeniu 26 dębów w Sanoku w ramach programu "Katyń - pamiętajmy" i wielu akcji upamiętniających osoby z ziemi sanockiej walczące o niepodległość kraju.
Ks. proboszcz Andrzej Skiba
W uzasadnieniu nominacji dla ks. Andrzeja Skiby, proboszcza parafii p.w. Przemienienia Pańskiego czytamy:
Zasługi dla parafii i dekanatu:
- budowa kościoła w Stróżach Małych, odnowienie polichromii i ołtarzy oraz więźby dachowej w kościele farnym,
- organizacja zbiórek w parafii dla osób potrzebujących,
- krzewienie pamięci świętego Zygmunta Gorazdowskiego, pomoc przy budowie pomnika świętego.
Inne:
- stała pomoc schronisku im. świętego Brata Alberta w Sanoku,
- współpraca z placówkami opieki zdrowotnej w Sanoku,
- współorganizacje wigilii bożonarodzeniowej na Rynku, 50-lecia klubu hokejowego w Sanoku, festiwali im. Adama Didura, Światowych Dni Młodzieży w Sanoku, kilku edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego,
- organizacja festiwali piosenki religijnej w Sanoku,
odsłona miejsc pamięci,
- przynależność do rady Muzeum Budownictwa Ludowego.
- kształtowanie moralne sanoczan poprzez swoją posługę kapłańską,
- chęć niesienie pomocy osobom biednym, schorowanym.
"Pokorny człowiek, w którym pięknie ukazało się Chrystusowe kapłańskie powołanie" - tymi słowami kończy się wniosek burmistrza Tadeusza Pióro.