Reklama

Kraina Szybowisk

Opublikowano:
Autor:

Kraina Szybowisk - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Leski Krainą Szybowisk - do tego sprowadza się istota uchwały podjętej przez radnych powiatu leskiego. Na razie jest to jedynie próba odrodzenia międzywojennej marki i stworzenia produktu turystycznego, który przyczyniłby się do rozwoju powiatu.

Pomysłodawca uchwały podjętej na sesji 18 grudnia był poseł Bogdan Rzońca. Radni promują w niej w szczególności Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej oraz szybowiska w Weremieniu i Żernicy. Liczą również na dalszy rozwój szybownictwa przy współpracy z innymi podmiotami i na przyciągnięcie do powiatu szybowników z całego świata. Na obecnym etapie taka uchwała nie pociąga za sobą żadnych kosztów.

Powołanie marki Powiat Leski Kraina Szybowisk to pomysł na odtworzenie historycznej wartości tej nazwy. Mógłby w ten sposób powstać produkt turystyczno-przemysłowy, skierowany do osób, które w Polsce i na świecie interesują się szybowcami i przemysłem szybowniczym. Daje to szansę na powstanie nowych miejsc pracy w powiecie. Poseł Rzońca powoływał się też na rozwiązania promowane obecnie przez MON: ściąganie młodych ludzi i proponowanie im szkolenia w zakresie szybownictwa.

- Wydaje mi się, że byłaby to bardzo dobra promocja powiatu leskiego i zarazem Bieszczadów - podsumował poseł. - Jeśli dowiedzą się o tym majętni ludzie, którzy funkcjonują w tym obszarze, z pewnością będą chcieli przyjechać i popróbować latania pod bieszczadzkim niebem.

W okresie międzywojennym powiat leski słynął z funkcjonowania szybowisk w Bezmiechowej i Ustianowej. O okolicznościach, w jakich one powstawały, pisał Andrzej Olejko w książce "Szybowce nad Bieszczadami. Z dziejów szybownictwa na Podkarpaciu".

Kapitan Józef Makowski zapewnił, że Urząd Lotnictwa Cywilnego popiera powrót do tradycji II Rzeczypospolitej, kiedy to obwołano Powiat Leski Krainą Szybowisk. Złożył też podziękowania obecnemu na sesji Piotrowi Bobuli, pracującemu obecnie na szybowisku w Weremieniu. który ściągnął do powiatu najlepszego szybownika świata Sebastiana Kawę. W ostatnich dniach oblecieli razem tzw. falę bieszczadzką - ponad 800 km na wysokości 7 tys. metrów.

 Józef Makowski zapewnił, że wraz z Piotrem Bobulą chętnie włączą się w imprezy promujące szybownictwo, np. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Radny Józef Orłowski podchwycił nazwisko Piotra Bobuli, któremu Bezmiechowa zawdzięcza odrodzenie i rozsławienie lotniska w tej miejscowości. Ideę uchwały uznał za słuszną i bardzo dobrą.

- Inicjatywa piękna i niechby się zrealizowała, tylko najpierw trzeba zrobić wszystkie drogi w Bieszczadach, a potem zabrać się za lotnisko - trzeźwo zauważyła radna Krystyna Rakoczy. - Żeby turyści mieli po czym jechać.


Poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, i kapitan Józef Makowski z Urzędu Lotnictwa Cywilnego byli gośćmi na sesji Rady Powiatu Leskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie promocji szybownictwa w powiecie leskim.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE