Reklama

Koszt zużytej w garażu energii 1.44 zł, opłata handlowa 59,75 zł!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

Koszt zużytej w garażu energii 1.44 zł, opłata handlowa 59,75 zł! - Zdjęcie główne

foto nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stare żydowskie powiedzenie głosi, że „lepsze deko handlu niż kilo pracy”. Jego prawdziwość potwierdzają praktyki stosowane przez sprzedawców energii elektrycznej. Rzucają one pewne światło na ceny, jakie płacimy za zużycie prądu, które w ostatnim czasie poszybowały w górę niczym rakieta kosmiczna. Czy rzeczywiście muszą one być tak wysokie? Co sprawiło, że nagle musiały one wzrosnąć o kilkaset procent? Oto próba rozwiązania tej zagadki!

- Moją uwagę zwróciła faktura za energię elektryczną, jaką otrzymałem od sprzedawcy energii – PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. – donosi jeden z mieszkańców Sanoka. Wynika z niej, że za zużycie prądu w garażu w czasie dwóch miesięcy ma on zapłacić kwotę 77.10 złotych(!) Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że - jak twierdzi - prądu używa jedynie do otwierania bramy garażowej oraz dwa razy w miesiącu do odkurzania wnętrza samochodu. Wyjaśnia też, iż wcześniej faktury za zużycie prądu w garażu kształtowały się na poziomie kilkunastu złotych. 

Niewielkie zużycie prądu potwierdza otrzymana faktura. Otóż w okresie od 16 maja do 15 lipca (dwa m-ce) zużycie prądu wyniosło 4 kWh, co przy obecnym koszcie 1 kWh wynoszącym 0.343 zł, sprawiło, iż wartość zużytej energii wyniosła 1.44 złotych (w tym VAT 0.07 zł)! Jak to się ma do ceny, jaką sprzedawca żąda od swego klienta, a przypomnijmy, że jest to kwota 77.10 złotych? Nijak! Koszt wyprodukowania zużytej w garażu energii stanowi 1/46 część należności. Jej lwią część stanowi opłata handlowa, stanowiąca 77,5 % naliczonej opłaty! Niepojęte!

Już wiemy, że „opłata handlowa” wyniosła 59.75 zł! A jakie są inne pozycje kalkulacyjne w cenie, która wyniosła 77.10 zł? Kwotę 7.12 zł stanowi opłata sieciowa stała, opłata mocowa – 4.98 zł, opłata abonamentowa – 1.58 zł, opłata sieciowa zmienna całodobowa – 0.93 zł, opłata przejściowa – 0.04 zł, opłata jakościowa – 0.04 zł i opłata kogeneracyjna – 0.02 zł. To wszystko! 

Dla normalnego śmiertelnika spoza branży nie jest do pojęcia jak to może być, że z naliczonej opłaty za prąd w wysokości 77.10 zł, wartość wyprodukowania energii to zaledwie 1.44 zł! Tyle kosztuje wyprodukowanie 4 kWh energii! To jakaś totalna paranoja albo mówiąc wprost dopuszczalne złodziejstwo. Bo przecież są powołane do życia instytucje, które mają pod lupą ceny pobierane za zużycie energii.

Porównując „garażową” fakturę z innymi, wystawionymi za zużycie energii w lokalach mieszkalnych, zorientowaliśmy się, że opłata handlowa, stanowiącej w „garażowym” przypadku główny składnik ceny, nie jest już tak wysoka i nie stanowi aż 77,5 % należności. Oto przykład; za zużycie prądu w mieszkaniu w okresie 1 m-ca (16.04-15.05) klient otrzymał fakturę w wysokości 112,69 zł. W czasie tym zużył on 113 kWh energii, co stanowi koszt jej wyprodukowania 40,10 zł. Naliczona opłata handlowa w tym przypadku wyniosła 29.87 zł. Jest to 26,5 % naliczonej należności, a nie 77,5 % jak w przypadku faktury garażowej. Wyższa jest natomiast opłata sieciowa zmienna całodobowa, która w przypadku mieszkania wyniosła 26.38 zł, a w przypadku garażu 0.93 zł. 

I co w związku z tym? Klient ma dylemat, rozważając powrót do bramy sterowanej ręcznie, nie przy pomocy pilota i kupnie małego samochodowego odkurzacza na baterie. Zaoszczędziłby w ten sposób ok. 400 złotych w skali roku. Wcześniej będzie czekał na wyjaśnienie PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. jakim to zbójeckim prawem opłata handlowa wynosi 77,5 % należności za zużycie 4 kWh energii. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy