Reklama

KORONAWIRUS. Żołnierze WOT wchodzą w 6-cio godzinną gotowość do działania!

Opublikowano: ndz, 15 mar 2020 16:35
Autor:

KORONAWIRUS. Żołnierze WOT wchodzą w 6-cio godzinną gotowość do działania! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) wspierają Straż Graniczną, służby medyczne oraz objęli opieką weteranów Armii Krajowej. Są w gotowości do działania na lotnisku Rzeszów – Jasionka, a już od poniedziałku będą wykonywać zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego. W przyszłym tygodniu Dowództwo WOT rozwija zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie.

Od soboty żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. W tym też dniu zostali skierowani do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka w celu udzielenia wsparcia służbom lotniczym. Obecnie przebywają w gotowości na znak - sygnał. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc
w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport) oraz działań profilaktycznych.

W poniedziałek, terytorialsi będą wykonywać zadania na rzecz urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Działania wspierające będą prowadzone w trzech lokalizacjach urzędu przy al. Cieplińskiego, ul. Towarnickiego i Lubelskiej. Do ich zadań będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury pracownikom urzędu i ich interesantom.

Od środy, 18 marca Dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Zbudowany on będzie z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

 

Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

 

Od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowość do podjęcia działań. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.