Reklama

Koralowiec w Korczowej, pławikonik japoński w Medyce

Opublikowano:
Autor:

Koralowiec w Korczowej, pławikonik japoński w Medyce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt wapiennego szkieletu koralowca rafotwórczego.

Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła przemyt koralowca i pre-paratów zawierających ekstrakt z pławikonika japońskiego.

Gatunki te objęte Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Przewożony okaz znajdował się w bagażu podręcznym obywatelki Ukrainy, podróżującej samochodem osobowym. Tego samego dnia, na przejściu granicznym w Medyce ujawniono 200 szt. kapsułek z preparatem zawierającym wyciąg z pławikonika japońskiego, które wiózł obywatel Ukrainy, podróżujący busem. W obu przypadkach nie zgłoszono przedmiotów do kontroli i nie przedstawiono zezwoleń, na podstawie których można by je było legalnie przewieźć przez granicę.

Krajowa Administracja Skarbowa zapobiega nielegalnemu przewozowi okazów zagrożonych wyginięciem, realizując postanowienia Konwencji Waszyngtońskiej. Celem Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przedmiotów lub preparatów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy  o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE