Reklama

Kondycja opieki zdrowotnej

Opublikowano:
Autor:

Kondycja opieki zdrowotnej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Brakuje lekarza ginekologa. Kilkumiesięczne kolejki do kardiologa. To dokuczliwa codzienność pacjentów mieszkających w gminie. Ale są też dobre wiadomości, o których podczas sesji mówiła prezes spółki MedicSan Urszula Wanielista.

Opiekę zdrowotną nad mieszkańcami gminy Zarszyn sprawuje  MedicSan sp. z o.o. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia  świadczy usługi w siedmiu punktach w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz, pielęgniarka środowiskowa, położna środowiskowa i medycyna szkolna) oraz w zakresie opieki specjalistycznej (m.in. kardiologiczna, logopedyczna). Są też przewidziane usługi w formie hospicjum domowego oraz pielęgniarskiej opieki długoterminowej.

- Po godzinie 18 nasi pacjenci mogą uzyskać pomoc w ramach opieki nocnej przy ul. Jana Pawła w Sanoku. Pilne przypadki i stan zagrożenia życia przyjmowane są w pierwszej kolejności bez obowiązku wcześniejszej rejestracji - informuje Urszula Wanielista.

Lekarze
- Nasza sytuacja się polepszyła, ponieważ przyjęliśmy do pracy dwóch lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej -  mówi prezes MedicSanu. - Niestety, fiaskiem zakończyły się ponowne starania, mające na celu utrzymanie poradni ginekologicznej, z powodu braku lekarza. Pracująca tam wcześniej pani doktor z powodów osobistych zrezygnowała. Bardzo ubolewamy nad tym faktem, gdyż straciliśmy dobrego specjalistę. 

Prezes prowadziła rozmowy z innymi lekarzami ginekologami, niestety nikt nie zobowiązał się do pracy w poradni w takich godzinach, jakie są przewidziane przez fundusz. 

Kolejny problem to kilkumiesięczne oczekiwanie pacjentów na wizytę w poradni kardiologicznej. Dlatego  MedicSan planuje rozszerzyć te świadczenia. Już zatrudniło dwóch lekarzy, specjalistów kardiologii.

- Zakupiliśmy urządzenia  do wykonywania badań spirometrycznych i przeszkoliliśmy personel - wylicza. - Zakupiliśmy nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz do badań USG. Zatrudniliśmy nowego lekarza specjalistę radiologa, który wykonuje badania w każdą środę w godzinach popołudniowych.

Prezes chwali też prężnie działającą poradnię logopedyczną, a także powstałą na zasadzie wolontariatu poradnię psychologa rodzinnego, w której konsultacji udziela psycholog Ewelina Żuchowska. Spółka odnowiła pomieszczenia poradni i wyposażyła odpowiednio do potrzeb pracy z dziećmi.

Nie powiódł się natomiast plan umiejscowienia stacji pogotowia ratunkowego na terenie gminy. Nie udało się rozbudować przychodni zdrowia w Zarszynie: - Budynek niszczeje. Wewnątrz został wyremontowany, ale z zewnątrz wygląda źle. Jest brzydką wizytówką zarówno Zarszyna, jak i całej gminy.

Opieka w domu

- Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską i lekarską, która pomaga osobom z chorobami nowotworowymi. Z opieki hospicyjnej skorzystało 51 osób, głównie z naszej gminy. Z opieki pielęgniarskiej długoterminowej - 146 pacjentów. W najbliższym czasie tego rodzaju opieka będzie świadczona na takim poziomie, jak do tej pory - zapowiada szefowa MedicSan.

Dodaje jednak, że pieniądze, które NFZ przyznaje na świadczenia w hospicjum domowym dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, są nieadekwatne do zapotrzebowania. 

Nowością jest zakładanie karty przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przypadku, gdy u pacjenta występuje podejrzenie choroby nowotworowej. Umożliwia to szybszą ścieżkę diagnostyczną i możliwość wdrożenia leczenia.

Więcej w 37 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE