Reklama

Komenda Powiatowa Policji w Sanoku apeluje do mieszkańców o odpowiednie pilnowanie posiadanych czworonogów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Komenda Powiatowa Policji w Sanoku apeluje do mieszkańców o odpowiednie pilnowanie posiadanych czworonogów - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Szanowni Mieszkańcy, właściciele czworonogów, w związku z coraz częstszymi interwencjami dotyczącymi wolno biegających psów przypominamy o obowiązkach, jakie ciążą na ich właścicielach.

PAMIĘTAJMY O OBOWIĄZKACH WOBEC CZWORONOGÓW!

Obowiązek opieki nad psem oraz sprawowania właściwego nadzoru ciąży na jego właścicielu tj.:

  • Za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada jego właściciel
  • Nieruchomość musi być oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem
  • Właściciel powinien zapewnić zwierzęciu takie warunki, aby nie wydostawało się bez nadzoru poza teren posesji
 Właściciele, którzy pozwalają swoim zwierzętom biegać samowolnie poza terenem posesji, mogą zostać ukarani mandatem, zgodnie z art. 77 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń, który brzmi:

§1, Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności   przy   trzymaniu   zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§2, Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 - przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,   podlega   karze   ograniczenia   wolności, grzywny albo karze nagany.”

 

OBOWIĄZEK  SZCZEPIEŃ

 

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności. Obowiązek szczepienia psów wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Zdarzają się przypadki, że właściciele czworonogów nie trzymają psa na smyczy, w kojcu, czy na terenie zamkniętej posesji, pozwalając zwierzęciu biegać samowolnie, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

 

 U W A G A !

 

Ofiarami ataku ze strony psa mogą być dzieci, rowerzyści, osoby starsze, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o to, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Wałęsające się po drodze lub wybiegające na nią nagle zwierzęta mogą być także przyczyną kolizji i wypadków.

Sygnały o bezpańskich, wałęsających się psach można także przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy