Reklama

Kolejni ochotnicy dołączyli do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejni ochotnicy dołączyli do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług". Od początku tego roku, to siódme wcielenie ochotników do służby w 3PBOT.

1 października 2022 r. koszary podkarpackich terytorialsów zapełniły się ochotnikami, którzy chcą służyć w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. Szkolenie odbywa się w 33. Batalionie Lekkiej Piechoty w Dębicy i jest prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

 

W pierwszy dzień kandydaci dopełnili niezbędnej dokumentacji, przeszli wstępne szkolenia, wykazali się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobrali broń i umundurowanie. Przez następne dwa tygodnie będą poznawać podstawy żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie podstawowe ma na celu nauczenie żołnierzy umiejętności z zakresu taktyki, szkolenia strzeleckiego, ratownictwa pola walki, regulaminów oraz innych zagadnień, które żołnierz powinien przyswoić w trakcie szkolenia podstawowego.

 

Nabyte umiejętności terytorialsi z Podkarpacia będą później rozwijać co miesiąc podczas szkolenia rotacyjnego i raz w roku na 2- tygodniowym szkoleniu zintegrowanym, które ma na celu podsumowanie wiedzy, którą zdobywają w ciągu roku.

 

Działania te przekładają się na zwiększenie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. WOT ma uzupełniać potencjał wojsk operacyjnych w czasie kryzysu i wojny poprzez wprowadzenie ich do Stałych Rejonów Odpowiedzialności (SRO), w uproszczeniu mówiąc województw. Kluczowe znaczenie ma tu znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań, jakie mają terytorialsi pochodzący z miejsc, w których służą.

 

Szkolenie zakończy egzamin, a potem-przysięga wojskowa. Żołnierze z obecnego wcielenia złożą przysięgę wojskową na Rynku w Sanoku 16 października o godz. 08:00 (niedziela). Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu. Kolejne wcielenie terytorialsów do 3 Podkarpackiej Brygady OT już w listopadzie.

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już powinni się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy