Reklama

Klub Senior Plus z Bukowska z wizytą w Komańczy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek (14 lipca) zrzeszeni w Klubie Senior + mieszkańcy Bukowska wybrali się z wizytą do Komańczy.

Do klasztoru prowadzi dróżka, którą niegdyś codziennie przemierzał kardynał Stefan Wyszyński. Seniorzy, idąc wśród szumiących drzew, rozważali słowa Wielkiego Prymasa zapisane na kamiennych tablicach, jakże nadal aktualne w dzisiejszych czasach. Siostry Nazaretanki w klasztorze pielęgnują pamięć o kardynale Wyszyńskim, gromadząc zdjęcia, eksponaty, rzeczy osobiste Wielkiego Rodaka. Opowieść siostry Kingi przeniosła Seniorów do lat 50-tych XX wieku, czasu niewątpliwie trudnego dla Polski i Kościoła, okresu internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz okoliczności napisania przez Niego Ślubów Jasnogórskich.

W urzekającym pięknie komanieckiego lasu Seniorzy odnaleźli figurkę Matki Bożej Leśnej, owianą licznymi legendami. Ponoć pewnemu drwalowi ukazała się we śnie Matka Boża z aniołami schodzącymi po drabinie i zbliżając się do ogniska kazała postawić kapliczkę z małą figurką.

Podziwiając piękno okolicy Seniorzy dotarli na wzgórze, zwane Pełeszuła Mirka, gdzie uwagę zwracają kolorowe kopuły wież. Przepiękna prawosławna cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy zachwyca polichromią ikonostasu. Przewodnik przybliżył historię prawosławia oraz losy tutejszej świątyni.

W drodze powrotnej nie można było ominąć ruin cerkwi w Płonnej, niemego świadka kilkusetletniej historii tej miejscowości.

Wrażenia z tego dnia przywodzą  na myśl słowa jednego z rzymskich filozofów: „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia”.

Wycieczka dostarczyła Seniorom niezapomnianych przeżyć, które na długo pozostaną w sercu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy