Czy są chorzy w naszym powiecie?
Z rozmowy z lekarką z oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku uzyskaliśmy informacje, że do szpitala stale trafiają pacjenci z objawami chorób odkleszczowych. Najliczniejszą grupę chorych stanowią pacjenci cierpiący na boreliozę, w mniejszym stopniu ci dotknięci Kleszczowym Zapaleniem Mózgu. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sanoku na podstawie danych epidemiologicznych informuje, że w miesiącu wrześniu zarejestrowano 16 przypadków zachorowań na boreliozę, natomiast w I półroczu tego roku było to 37 przypadków.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
BoreliozaNajczęściej przenoszoną przez te insekty chorobą jest borelioza. Wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Borrelia i jest chorobą wielonarządową, co oznacza, że atakuje różne organy. Pierwszym objawem boreliozy jest charakterystyczny rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu ukąszenia. Jeśli choroba nie zostanie szybko zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych, sercowych oraz stawowych, takich jak: zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie stawów czy parestezja, czyli drętwienie kończyn.
Kleszczowe zapalenie mózgu
To wirusowa choroba wywoływana przez wirus z rodziny flawiwirusów, przenoszona przez kleszcze. Objawy przypominają grypę: gorączka, bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia, dreszcze. W późniejszym stadium mogą wystąpić objawy neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu lub opon mózgowych. W leczeniu kleszczowego zapalenia mózgu brak jest specyficznej terapii. Leczenie zmierza jedynie do łagodzenia objawów np. obniżania gorączki czy łagodzenia bólu.
Jak się chronić?
Pierwszym zaleceniem jest oczywiście unikanie wysokich traw i zalesionych terenów. Aby jednak nie odmawiać sobie przyjemności spacerowania po lesie, można zabezpieczyć się preparatami, które mają za zadanie odstraszać kleszcze, a także inne owady - komary, meszki czy osy. Tu mamy do wyboru preparaty chemiczne takie jak DEET, ikarydyna czy IR3535. Preparaty te, choć skuteczne, nie są dla każdego. Mogą one wywoływać skórne reakcje alergiczne i są całkowicie zabronione dla kobiet w ciąży i niemowląt. Alternatywą dla nich są naturalne olejki eteryczne, których skuteczność jest jednak mniejsza niż w przypadku wcześniej wspomnianych.Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można zabezpieczyć się dzięki szczepionce. Tutaj konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawek przypominających co 3-5 lat. Nie istnieje natomiast szczepionka na częściej występującą boreliozę.
Co w przypadku ugryzienia?
W przypadku ugryzienia ryzyko zachorowania zmniejsza szybkie usunięcie kleszcza. Kleszcza można usunąć przy pomocy pęsety, a miejsce po ukłuciu należy zdezynfekować. Jeśli resztki pasożyta pozostały w skórze, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.