Reklama

Kilka słów o oświacie

Opublikowano:
Autor:

Kilka słów o oświacie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok szkolny się zakończył, ale pracownicy sanockiego magistratu już przygotowują szkoły do kolejnego. O oświatowych zmianach poinformował radnych burmistrz.

W minionym roku szkolnym w placówkach oświatowo-wychowawczych na terenie Sanoka naukę pobierało 4 548 dzieci, w tym 947 w przedszkolach samorządowych, 158 w żłobkach, 2 224 w szkołach podstawowych oraz 1 219 w gimnazjach.
W związku z reformą oświaty włączono dwa gimnazja w struktury szkół podstawowych: SP nr 1 i SP nr 3, zaś Gimnazja nr 2 i nr 4 przekształcono w ośmioletnie Szkoły Podstawowe nr 8 i nr 9.

W porozumieniu z Podkarpackim Kuratorium Oświaty opracowano i zatwierdzono projekty organizacyjne szkół, które uwzględniają nową podstawę programową. Zawierają przede wszystkim: brak naboru do wygaszanych gimnazjów, objęcie od września 2017 roku obecnych szóstoklasistów ze szkół podstawowych nauką w klasach siódmych, którzy pozostaną w swoich dotychczasowych szkołach także w klasie ósmej, objęcie zmienioną podstawą programową uczniów klas I, IV oraz VII wydłużonej szkoły podstawowej.

- Nowa sieć szkół gwarantuje zapewnienie wszystkim dzieciom z terenu miasta pobieranie nauki w dogodnej lokalizacji i bardzo dobrych warunkach lokalowych z pełnym zabezpieczeniem w sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz bazę sportowo-rekreacyjną - zapewniał burmistrz.

Włodarz informował również, że w związku z obowiązkiem objęcia dzieci w wieku od 3 do 6 lat wychowaniem przedszkolnym podjęto decyzje o utworzeniu dodatkowych oddziałów na terenie dzielnic Błonie i Posada w Przedszkolach nr 3 i nr 4.
- Dzięki tym działaniom wszystkie dzieci ubiegające się o przyjęcie do przedszkola od września tego roku zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym - mówił.

Zostaną zorganizowane 43 oddziały przedszkolne, do których będzie przyjętych 982 dzieci. W tym 6 oddziałów przedszkolnych zostanie uruchomionych w wygaszanym Gimnazjum nr 1. Podobne działanie podjęto w Żłobku Samorządowym nr 1, gdzie od września zostanie uruchomiony dodatkowy oddział dla 25 dzieci. Łącznie opieką żłobkową zostanie objętych 183 dzieci.
Burmistrz rozwiał również wątpliwości odnośnie ewentualnych zwolnień.

- Budzący obawy problem utraty pracy przez nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych nie wystąpi w naszych palcówkach - poinformował. - Z zawodu odejdzie około 10 nauczycieli i 3 pracowników, którzy przejdą na emerytury i świadczenia emerytalne.

Jak zaznaczył włodarz, w związku z wdrażaną reformą oświaty magistrat złożył 3 wnioski do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dofinansowanie Szkół Podstawowych nr 8 i nr 9 na: doposażenia sal lekcyjnych w sprzęt i meble szkolne, doposażenie świetlic w sprzęt i pomoce dydaktyczne, remonty i modernizacje sanitariatów z dostosowaniem ich do potrzeb dzieci najmłodszych uczniów.

Burmistrz poinformował również, że 23 czerwca miały miejsce konkursy na dyrektora: Samorządowego Przedszkola nr 1 w Sanoku, Samorządowego Przedszkola nr 3 w Sanoku oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku.

- Komisja konkursowa wyłoniła kandydatów na dyrektorów obu samorządowych przedszkoli, którymi zostały: Elżbieta Ziajka w Przedszkolu nr 1 oraz Małgorzata Pietrzycka w Przedszkolu nr 3 - mówił. - Konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 nie został rozstrzygnięty, gdyż żaden z kandydatów w tajnym głosowaniu nie uzyskał bezwzględnej liczby głosów członków komisji. Z kolei konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Sanoku nie został przeprowadzony z powodu braku kandydatów. W tej sytuacji dyrektorów obu szkół powoła burmistrz po zaopiniowaniu rady szkoły i w uzgodnieniu z Podkarpackim Kuratorem Oświaty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE