Wybór najtańszej polisy
Wielu kierowców poprzestaje na jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, co roku kontynuując polisę w tej samej firmie. Z przyzwyczajenia czy zadowolenia z obsługi – przyczyny są różne, tymczasem nie ma żadnego powodu, dla którego należałoby wykupywać ubezpieczenie inne niż najtańsze na rynku. Dlaczego? Ponieważ nawet najdroższe OC zapewnia identyczną ochronę jak najtańsza polisa. A skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?
Dlatego koniecznie porównaj ceny ubezpieczeń, gdy Twoja obecna polisa zacznie wygasać. Na kilka tygodni przed upływem jej ważności sprawdź, w jakim towarzystwie otrzymasz najmniejszą składkę i skorzystaj z niej. W znalezieniu najtańszego OC pomogą Ci liczne porównywarki ubezpieczeniowe online, jak np. kalkulator-oc-ac.auto.pl. Podobnymi kalkulatorami dysponują agenci ubezpieczeniowi, u których również porównasz ceny obowiązkowej polisy w różnych towarzystwach.
Samochód z małym silnikiem
Wysokość składki na OC w dużym stopniu zależy od marki, modelu i przede wszystkim pojemności silnika samochodu. Chcąc zapłacić jak najmniej za ubezpieczenie, przy zakupie auta wyklucz sportowe egzemplarze z dużymi jednostkami napędowymi, ponieważ powodują one znaczny wzrost składki OC. Jeśli zależy Ci na jak najtańszej polisie, orientuj się na małe, miejskie pojazdy z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 1,6 l.
Brak szkód na koncie
Jeśli należysz do grona szkodowych kierowców, którzy mają na koncie kilka stłuczek, kolizji lub wypadków, możesz zapomnieć o taniej polisie. Każde wypłacone z Twojego ubezpieczenia odszkodowanie z tytułu wyrządzonych przez Ciebie szkód w ruchu drogowym skutkuje droższym OC. Już pierwsza szkoda jest brzemienna w skutkach i może skończyć się podwyżką nawet o 50%, podczas gdy każda kolejna jest jeszcze boleśniejsza.
Staraj się zatem jeździć bezpiecznie, tak aby ryzyko spowodowania przez Ciebie stłuczki, kolizji lub wypadku było jak najmniejsze. Jeśli mimo to wyrządziłeś niewielkie zniszczenia u drugiego kierowcy – np. podczas parkowania przetarłeś bok lub wgniotłeś zderzak w czyimś aucie – spróbuj się dogadać z poszkodowanym bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego. Zaproponuj wyłożenie kilkuset zł z własnej kieszeni w celu zadośćuczynienia, co z pewnością będzie korzystniejsze niż płacenie wyższej składki na OC przez kilka lat.
Rezygnacja z rat
Osoby oszczędne, które chcą jak najmniej zapłacić za OC, powinny wystrzegać się rat. Wyłącznie opłacenie składki za jednym razem daje gwarancję najniższej ceny, rozłożenie należności na dwie lun cztery raty powoduje natomiast dodatkowe koszty. Jeśli zależy Ci na jak najniższej składce, nie daj się skusić ratami.
Dokupienie dodatkowych polis
Rozważasz dodatkową ochronę ubezpieczeniową poza samym OC? Wykorzystaj to jako argument przy zakupie obowiązkowej polisy. Dokładając do niej autocasco, NNW czy assistance, możesz liczyć na niewielkie upusty na OC. W efekcie zapłacisz za nie mniej, niż gdybyś je kupował osobno. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na zakres AC, który powinien odpowiadać Twoim potrzebom i wymaganiom. Dowiedz się więcej, jak wybrać odpowiednie autocasco.
Parkowanie w bezpiecznym miejscu
Jeśli masz taką możliwość, zostawiaj auto na strzeżonym parkingu lub w garażu, co podnosi jego bezpieczeństwo, redukuje ryzyko kradzieży i w efekcie skutkuje niższą ceną OC. Dodatkowo daje Ci oczywiście poczucie spokoju, że Twój samochód nie jest zagrożony kradzieżą.