Reklama

Katarzyna Tercjak: Piękno uchwycone w brzydocie [WYWIAD - ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dawnym, kultowym sanockim pubie w Ruderze, przez weekend mogliśmy oglądać niecodzienną wystawę pt. "Kraina ludków". Wystawę zorganizowała sanocka rękodzielniczka - Katarzyna Tercjak.

Dlaczego właśnie ludki?

Tworzeniem ludków zajmuję się od roku. Po urodzeniu dziecka przebywałam na urlopie macierzyńskim i nie mogąc pracować zawodowo, szukałam alternatywnego zajęcia, któremu mogłabym poświęcić swój czas w domu. Zaczęło się od porceluni - laleczek porcelanowych po przejściach, niechcianych i zapomnianych, porzuconych w ciemny kąt, bez miłości i zachwytu. Jednak nie dawało to mi oczekiwanej satysfakcji, gdyż nie było to takie moje, tylko powielane cudze pomysły. Stwierdziłam wtedy, że chcę mieć coś wymyślone przeze mnie i ulepione moimi rękoma, bez użycia żadnych dłut, ulepione od początku do końca moją ręką. Potrzebne były mi podstawy do figurek i tu mój mąż przyszedł mi z pomocą. Bartek ma firmę ogrodniczą i ma dostęp do różnego rodzaju drewna. Przywozi mi, piękne surowe i co najważniejsze nasze bieszczadzkie kawałki drewna. Każdą podstawę "dopieszczam" ręcznie bez użycia maszyn. 

Skąd czerpiesz inspiracje do tworzenia tych ludków?

Inspiracje pochodzą z głowy, z serca, z obserwacji zachowań ludzkich, takich najzwyklejszych, prostych, codziennych. Tak powstaje właśnie kraina ludków - co chwilę dołącza nowy ludek do tej mojej społeczności. W ludkach pokazany jest przede wszystkim człowiek. Są szydercy, kłamcy, dwulicowcy, kochający i tacy, którzy kochać nie potrafią. Jest kobieta po kilku porodach, która bardzo chce być kobieca, ale przy dziecku niestety nie daje rady. Jest marzyciel, który w sercu nosi Bieszczady i marzy, aby tam powrócić. Co ciekawe inspiracją stają się również moi odbiorcy, którzy oglądają w Internecie moje wystawione prace i żywo je komentują. Są słowa uznania, ale i pojawiały się zwłaszcza na początku szydercze komentarze. Każdy ma prawo je odbierać, tak jak chce, a mnie skłoniło to zrobienia pary szyderców - dodaje z uśmiechem Katarzyna. Co najciekawsze pod "parą szyderców" nie było żadnego negatywnego komentarza, chyba uderzyłam w czuły punkt. 

Ludki są bardzo różne, niektóre wesołe a niektóre bardzo smutne 

Ludki to ludzie, tak jak już mówiłam. Jest przerysowana w nich mimika ludzi i ta zła i ta dobra, są zmarszczki, łzy, są blizny te cielesne i duchowe. Moim celem jest pokazanie ludzi bez ubarwień, tym przerysowaniem chcę zwrócić uwagę widza na to, że nie zewnętrzność nas określa, nie to ile mamy blizn i życiowych "zagnieceń", tylko to jaki mamy charakter, jak patrzymy na drugiego człowieka i jak się zachowujemy. Myślę, że bez tego takiego przerysowania nikt by na nie nie zwrócił uwagi - one mają przyprawiać o ciarki i mają trochę szokować alby skłonić ludzi do myślenia. 

Słyszałam głosy, że ta wystawa została nazwana przez ludzi Beksiński w 3D

Tak! Byłam bardzo dumna, słysząc te słowa, nie będę kłamać, ale tez bardzo szczęśliwa, bo takie było właśnie założenie. Chciałam, aby ludki skłaniały swoich odbiorców do myślenia, aby każdy w nich widział to co sam chce zobaczyć, aby były interpretowane za każdym razem inaczej. Żeby były inne niż wszystkie, żeby tak jak dzieła mistrza Beksińskiego nie miały swoich tytułów, nazw. 

Czy myślisz o kolejnej wystawie w Sanoku?

Tak, jak najbardziej. Teraz wiem, jak to działa, co mogę zrobić lepiej, aby więcej ludzi zachęcić do przyjścia. Jak zawsze człowiek uczy się na błędach i ja również. 

Zatem trzymamy mocno kciuki za powodzenie drugiej wystawy Krainy Ludków i życzmy powodzenia w tworzeniu kolejnych postaci - z ogromną radością odwiedzimy drugą Twoją wystawę, aby zobaczyć jakie "charaktery" dołączyły do tej niezwykłej społeczności ludków. 

Dziękuję pięknie za odwiedziny i rozmowę i oczywiście już dzisiaj zapraszam na kolejną wystawę! 

Z Katarzyną Tercjak rozmawiała Miranda Korzeniowska.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy